Doktryna piastowska w praktyce: rząd intensyfikuje kluczowe reformy

Doktryna piastowska w praktyce: rząd intensyfikuje kluczowe reformy

Do inspirowania się ogłoszoną 25 kwietnia w Gnieźnie doktryną piastowską w działaniach rządu nawiązał Premier Donald Tusk w swojej wypowiedzi przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Szef rządu podsumował najważniejsze wydarzenia ostatnich dni, które wzmacniają polską pozycję na arenie międzynarodowej i potencjał krajowej gospodarki – dwa z trzech filarów tej doktryny. To m.in. podpisanie polsko-amerykańskiej umowy pomostowej ws. elektrowni jądrowej, wizyta Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego w Waszyngtonie, a także przyspieszające procesy deregulacyjne i repolonizacyjne.
Nowa doktryna piastowska drogowskazem

Przed rozpoczęciem posiedzenia rządu Premier Donald Tusk powrócił do swoich słów, które wypowiedział podczas gnieźnieńskich uroczystości rocznicowych z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Przypomniał ministrom, że wezwanie do przyjęcia doktryny piastowskiej, które postulował podczas Zgromadzenia Posłów i Senatorów, powinno stać się drogowskazem w ich codziennej pracy na rzecz kraju.  

“Chciałbym, żebyśmy poważnie potraktowali to zobowiązanie, jakie na siebie przyjęliśmy, żeby słowa o doktrynie piastowskiej potraktować nie jako okolicznościowy zwrot, tylko jako wezwanie do pracy nas wszystkich na rzecz przede wszystkim wzmacniania Polski, polskiej gospodarki, tu, w regionie i w Europie. I to zarówno w wymiarze gospodarczym, finansowym, jak i politycznym i militarnym” – zwrócił się do ministrów swojego rządu Premier Donald Tusk. 

Inspirowana dziedzictwem Bolesława Chrobrego doktryna piastowska, czyli niezależność i przynależność oparte na sile, opierać się ma na trzech filarach: najsilniejszej armii w regionie, gospodarce oraz pozycji politycznej. 

Szef rządu podziękował wszystkim zaangażowanym w obchody Tysiąclecia Korony Polskiej, które odbyły się 27 kwietnia w Warszawie nad Wisłą. Prezes Rady Ministrów objął to wydarzenie honorowym patronatem. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy przygotowali m.in. piknik historyczno-edukacyjny i koncert z udziałem polskich gwiazd. Warszawskie obchody zakończyły się wyjątkowym pokazem 1000 dronów. 

Polska silna na arenie międzynarodowej 

Podejmowane w ostatnim czasie przez rząd działania stanowią istotny wkład w rozwój Polski w duchu doktryny piastowskiej. Podpisana wczoraj polsko-amerykańska umowa pomostowa w sprawie elektrowni jądrowej nie tylko wzmacnia pozycję polityczną Polski przez zacieśnianie relacji transatlantyckich, ale także buduje potencjał krajowej gospodarki. 

“Wczorajsza umowa, którą podpisywaliśmy w mojej obecności i obecności Sekretarza ds. energii [USA] pana Wrighta pokazuje, że nowy impet w naszych relacjach staje się faktem i dotyczy gigantycznych, wspólnych przedsięwzięć. (…) To jest naprawdę na miarę XXI wieku. I mówimy tu o dużych elektrowniach, ale także rozmawialiśmy o tych małych, najnowocześniejszych reaktorach, które w przyszłości będą też źródłami energii w Polsce, o gazie i o współpracy gazowej ze Stanami Zjednoczonymi, co pozwoli także skutecznie dalej blokować import gazu z Rosji  nie tylko na zasadzie sankcji, ale na stałe. To jest także z oczywistych względów nasz cel” – mówił Prezes Rady Ministrów. 

Silną pozycję polityczną polski na arenie międzynarodowej budują także wysiłki podejmowane przez ministrów. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski pozostaje w kontakcie z Sekretarzem stanu USA Marco Rubio, a Minister Finansów Andrzej Domański odbył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się m.in. z Sekretarzem skarbu Scottem Bessentem oraz z szefem Rady Doradców Gospodarczych Kevinem Hassettem. 

“Mieliśmy w ubiegłym tygodniu nowe otwarcie w naszych relacjach na poziomie gospodarczym ze Stanami Zjednoczonymi. (…) Zarówno administracja w Waszyngtonie, ale również Prezydent Stanów Zjednoczonych stawiają Polskę jako wzór, jeżeli chodzi o transformację gospodarczą, ale również jako wzór, jeżeli chodzi o branie takiej prawdziwej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie” – relacjonował Minister Andrzej Domański. 

Zacieśnianie relacji polsko-amerykańskich w obliczu wyzwań współczesnego świata staje się jednym z najważniejszych kierunków działań, które mogą wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Drugim z ważnych wektorów jest budowanie silnych sojuszy z naszymi partnerami europejskimi. 

“Finalizujemy prace nad nowym traktatem polsko-francuskim. Podpiszemy wspólnie z Prezydentem Macronem ten traktat najprawdopodobniej 9 maja w Nancy” – zapowiedział Premier Donald Tusk. 

Podpisanie traktatu wzmocni bezpieczeństwo Polski – zarówno w aspekcie militarnym, jak i w obszarze gospodarki. 

Deregulacja i repolonizacja gospodarki 

Rozwój gospodarczy Polski przyspiesza także dzięki deregulacji, która jest jednym z filarów rządowego planu „Polska. Rok Przełomu”. Podczas spotkania ze stroną społeczną 24 kwietnia Premier poinformował, że od momentu uruchomienia inicjatywy przeanalizowano już 197 propozycji zmian, z czego 123 zostało przyjętych do realizacji. 

“Kilka dni temu spotkaliśmy się ze stroną społeczną i rozmawialiśmy o tym, że będziemy gotowi, żeby to przyspieszyć i żeby do parlamentu trafiły możliwie szybko pierwsze projekty ustaw czy poprawki do ustaw. Tak, aby deregulacja stała się faktem. I dosłownie po kilku dniach w Sejmie znalazł się pierwszy projekt  nieduży, dotyczący przesyłu gazu, ale deregulacyjny” – oznajmił szef rządu. 

Kolejne projekty ustaw deregulacyjnych mają pojawić się w Sejmie już na początku maja. Rząd kończy także prace nad ustawą, która wpisuje się w plan repolonizacji polskiej gospodarki. 

“Przywiązaliśmy się do idei, aby polskie przedsiębiorstwa, polskie firmy rozkwitały w konkurencji – dość bezwzględnej – z innymi firmami. (…) Właśnie kończymy pracę nad ustawą, zgodnie z którą będziemy zdolni wycisnąć także z przepisów europejskich na maksa, co się da, aby faworyzować polskie przedsiębiorstwa w czasie, kiedy przystępują do przetargów przy zamówieniach publicznych” – ogłosił Prezes Rady Ministrów. 

Rząd chce, by standardy europejskie były traktowane w procesie zamówień publicznych jako jeden z wymogów, co pozwoli polskim przedsiębiorcom uzyskać większą konkurencyjność w stosunku do firm z krajów, których te europejskie standardy nie obowiązują. 

“Wstępna analiza mówi nam, że znajdziemy na pewno sposoby, które pozwolą polskim przedsiębiorcom skutecznie konkurować na naszym rynku, także z firmami z Unii Europejskiej” –  dodał szef rządu. 

Premier Donald Tusk poinformował również o przekazaniu 700 milionów złotych do Agencji Rozwoju Przemysłu. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie dwóch raciborskich firm – Rafako i Rafamet. 

Przeczytaj także: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem


Źródło: www.gov.pl/web/premier

Last Updated on 30 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS