Joao Bras Jorge gościem Forum Bankowego 2021

Joao Bras Jorge gościem Forum Bankowego 2021

Joao Bras Jorge, Prezes Banku Millennium, był gościem debaty „Nowe projekty strategiczne dla Polski i dla sektora bankowego” podczas Forum Bankowego 2021, organizowanego przez Związek Banków Polskich. W panelu udział wzięli: Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Iwona Duda, Prezes Zarządu Alior Bank, Janusz Władyczak, Prezes Zarządu KUKE i Bartosz Kublik, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.

Podczas debaty mówiono między innymi o tym, na jakie kierunki i projekty strategiczne Polska powinna postawić, by wyjść z okresu pandemii obronną ręką. Według Joao Bras Jorge, najważniejszym obecnie projektem jest wsparcie/finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Widać wyraźnie, że po pandemii będziemy mieli do czynienia z falą projektów infrastrukturalnych, które będą miały bardzo istotne znaczenie dla gospodarki. Projekty te będą mogły być finansowane przez banki, przygotowane do udzielania wsparcia takim przedsięwzięciom. Oczywiście otrzymamy duży pakiet wsparcia, który nadejdzie z Unii Europejskiej i jest to bardzo dobra wiadomość. Jednak bardzo ważne jest, żebyśmy nie zapomnieli o wsparciu firm, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą wrócić do pełnego wykorzystania wysokich mocy produkcyjnych. W związku z tym istnieje potrzeba inwestycji w odbudowę majątku produkcyjnego oraz zwiększenia mocy wytwórczych inwestycji w celu zaspokojenia popytu i poprawy podaży. Potrzebna jest też digitalizacja usług i handlu oraz coraz dalej idąca automatyzacja procesów w przemyśle. To niezwykle ważne kwestie.

Warto podkreślić, że dysponujemy ogromnymi możliwościami w zakresie zwiększenia finansowania gospodarki. Sektor bankowy dysponuje średnio około 1,5 bln zł w depozytach oraz kredytami o wartości 1,2 bln zł, przy PKB na poziomie 2,2 bln zł, a nawet 2,3 bln zł. Odpowiada to mniej więcej 100% wartości kredytów i depozytów w relacji do PKB. Z kolei większość krajów strefy euro dochodzi już do 200%. Oznacza to, że mamy przed sobą dodatkową przestrzeń do finansowania gospodarki, która stanowi spory potencjał i ukierunkowana jest na finansowanie firm. Widać to w liczbach. W Polsce kredyty hipoteczne stanowią 20% PKB, podczas gdy w strefie euro ich wartość stanowi 40% PKB. Z kolei kredyty dla przedsiębiorstw stanowią w Polsce 15% PKB, a w strefie euro ponad 40% PKB czyli prawie 3 razy więcej. Jest to więc ważny obszar, w którym powinniśmy działać i który nie powinien być zapomniany.

Obszarem, gdzie jest jeszcze sporo do zrobienia, jest cyfryzacja. To kwestia priorytetowa prawie w każdym sektorze, a mówimy o dziedzinie wymagającej bardzo dużych inwestycji. Jednak poza mega-projektami, powinniśmy stale pamiętać o istotnym znaczeniu małych i średnich przedsiębiorstw, które do tej pory otrzymywały wsparcie w ramach Tarcz PFR czy też wsparcie banków w postaci wakacji kredytowych w ramach moratorium pozaustawowego. Niezwykle ważnym wsparciem były również gwarancje BGK, szczególnie de Minimis dla mikro-biznesu. Wsparcie ze strony BGK nabiera coraz większego znaczenia i powinno zostać przedłużone o kolejny rok, aby umożliwić firmom wznowienie działalności.

Powinniśmy zadbać o dostępność kredytów i innego rodzaju finansowania dla średnich i małych przedsiębiorstw. To najważniejszy projekt w kontekście rozwoju polskiej gospodarki. W tym kontekście bardzo istotne jest rozstrzygnięcie kwestii kredytów we frankach szwajcarskich. Jeżeli to rozstrzygnięcie pociągnie za sobą koszt dla banków np. w wysokości 100 mld zł i banki będą musiały wycofać tę kwotę z rynku, to zabraknie kapitału na wsparcie finansowania. A przecież kwota ta mogłaby być przeznaczona np. na finansowanie małych i średnich firm, które są kołem zamachowym gospodarki.


Autor:

Bank Millennium

Last Updated on 19 marca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA