Lepiej kupić Żabkę lub Biedronkę niż mieszkanie

Lepiej kupić Żabkę lub Biedronkę niż mieszkanie

Wzrost cen mieszkań tylko po części oddaje opłacalność inwestowania na tym rynku. Ze względu na prawa lokatorów bardziej opłacalne są nieruchomości komercyjne. Zamiast mieszkania lepiej kupić Żabkę lub Biedronkę.

NBP w raporcie „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2023 r.” podał, że na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. nowych mieszkań wzrosły zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku, zwłaszcza we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Gdyni i Krakowie, natomiast zmniejszyły się w Łodzi.

Ceny wzrosły o 6,4% k/k i 9,9% r/r w Warszawie, w Gdańsku odpowiednio o 2,3%. i 0,3%., w Gdyni o 4,2%. i 7%, w Krakowie o 4,9% i 5,5%, w Poznaniu o 5,3%. i 9,8%., we Wrocławiu o 2,8%. i 11,3%.  W Łodzi nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. nowych mieszkań spadły o 0,9 proc. k/k i wzrosły o 3 proc. r/r.

– Zysk na nieruchomościach jest trzykrotnie wyższy niż na giełdzie, indeks WIG wzrósł w ciągu pięciu lat o 28%, gdy indeks cen mieszkań urban.one o 86% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors

To jednak nieruchomości komercyjne dają większą stopę zwrotu z inwestowania na rynku nieruchomości. To nawet 15-20% w skali roku, a wówczas jesteśmy w ciągu pięciu lat podwoić swój kapitał. W przypadku nieruchomości komercyjnej dużo łatwiej można rozstać się z najemcą, który nie płaci rachunków.

– Lepiej kupić Żabkę lub Biedronkę niż mieszkanie i zostać z niepłacącym rachunki lokatorem – komentuje Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors. 

Przeczytaj także: Inwestowanie w mieszkania najpopularniejszym sposobem oszczędzania przez Polaków


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 22 stycznia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS