Lepsze warunki do prowadzenia biznesu w UE

Lepsze warunki do prowadzenia biznesu w UE

Zapewnienie uczciwej konkurencji biznesu w UE, nowe narzędzia ochrony przedsiębiorców na rynkach cyfrowych i efektywniejsza współpraca z Komisją Europejską w egzekwowaniu przepisów – to m.in. zakłada projekt ustawy, który ma poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Opracowany przez MRiT projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej poprawiających funkcjonowanie rynku wewnętrznego dostosowuje polskie prawo do czterech unijnych rozporządzeń. Chodzi o „Akt o rynkach cyfrowych”, rozporządzenie „platform-to-business”, rozporządzenie ws. subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny oraz rozporządzenie ws. e-formularzy. Projekt ustawy był szeroko konsultowany, w tym ze środowiskiem przedsiębiorców.

Dostosowanie prawa krajowego do unijnych regulacji to nie tylko możliwość  skuteczniejszego egzekwowania przepisów i dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców, ale przede wszystkim poprawa warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i wzrost konkurencyjności polskiego biznesu. 

Egzekwowanie prawa w obszarze rynków cyfrowych

Nowe przepisy mają poprawić m.in. egzekwowanie prawa w obszarze rynków cyfrowych  i zwiększyć ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami.

Nowe kompetencje uzyska Prezes Urzędu Ochrony Konkurentów i Konsumentów. Będzie mógł samodzielnie prowadzić dochodzenia w ramach postępowań wyjaśniających w sprawie tzw. strażników dostępu. Są to globalne firmy technologiczne kontrolujące dostęp do różnego rodzaju usług np.: wyszukiwarek, sklepów internetowych czy mediów społecznościowych.

Prezes UOKiK będzie także wspierał Komisję Europejską w prowadzonych przez nią postępowaniach w sprawie naruszeń stwierdzonych w obszarze rynków cyfrowych.

Przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji na rynku wewnętrznym

Przepisy zaprojektowane przez MRiT mają także zapewnić skuteczne wsparcie Komisji Europejskiej w badaniu subsydiów zagranicznych występujących na rynku wewnętrznym UE.

Nowe narzędzie, jakim dysponuje Komisja Europejska, pozwala identyfikować subsydia zagraniczne i niwelować ich skutki. Chodzi o sprawdzanie, czy wsparcie finansowe państw spoza UE dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w UE poprawia ich pozycję konkurencyjną i powoduje zakłócenia na rynku wewnętrznym. Mogą to być np.: pożyczki, umorzenie długu, gwarancje kredytowe, zachęty podatkowe.

Obszarem zainteresowania Komisji Europejskiej są przede wszystkim koncentracje i zamówienia publiczne.

Przepisy zaprojektowane przez MRiT umożliwią udzielenie Komisji Europejskiej pomocy przez Prezesa UOKiK w postępowaniach prowadzonych w obszarze koncentracji i przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w obszarze zamówień publicznych. Pomoc ta będzie obejmowała m.in. przekazywanie informacji, pomoc i przeprowadzanie kontroli przedsiębiorstw na terenie Polski.

Ochrona użytkujących strony internetowe w celach biznesowych

Ustawa MRiT wprowadza również ścieżki dochodzenia roszczeń przez użytkowników stron internetowych w celach biznesowych w przypadku stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych przez dostawców usług pośrednictwa internetowego i dostawców wyszukiwarek internetowych.

E-formularze

Nowe przepisy mają także usprawnić wykonywalność Prawa zamówień publicznych poprzez wdrożenie do prawa krajowego rozwiązań w zakresie wypełniania niektórych pól formularzy elektronicznych do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i udzielania koncesji (e-formularze).

Przeczytaj także: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów


Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

Last Updated on 7 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS