Okrągły stół w sprawie uproszczenia przepisów UE i poprawy otoczenia biznesowego

Okrągły stół w sprawie uproszczenia przepisów UE i poprawy otoczenia biznesowego

Z inicjatywy polskiej prezydencji w Radzie UE odbyło się pierwsze spotkanie wysokiego szczebla poświęcone deregulacji prawa unijnego i poprawie warunków dla europejskich firm. Dyskusję poprowadził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Wzięli w niej udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz liderzy europejskich organizacji przedsiębiorców.

Podczas spotkania omówiono formy redukowania barier administracyjnych oraz uproszczenia przepisów dla przedsiębiorców europejskich, zwłaszcza tych działających w branżach cyfrowych i przemysłowych. Dyskutowano także o sposobach lepszej koordynacji przepisów w państwach członkowskich, automatyzacji obowiązków sprawozdawczych oraz wsparciu małych i średnich firm w prowadzeniu działalności transgranicznej. Pierwszy raz zgromadzono liderów europejskich organizacji biznesowych oraz przedstawicieli Komisji i Prezydencji we wspólnej pracy nad uproszczeniem unijnego prawa. 

– Uproszczenie prawa unijnego to nie tylko wykreślenie kilku zbędnych artykułów. To przede wszystkim budowa spójnego prawa europejskiego w obszarze cyfrowym – od oceny skutków regulacji, przez dialog społeczny, po wspólne wdrożenie. Cieszy mnie, że podczas tego spotkania po raz pierwszy rozmawiamy o konkretnych rozwiązaniach, a nie tylko ogólnych postulatach – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. 

Przedmiotem dyskusji był także potencjał wykorzystania rozwiązań cyfrowych w procesie upraszczania obowiązków regulacyjnych, takich jak automatyczne raportowanie, ułatwiony dostęp do danych publicznych czy standaryzacja formularzy i certyfikacji. W ramach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Polska prowadzi badanie wśród państw członkowskich, w ramach którego zbierane są dobre praktyki cyfryzacji procedur regulacyjnych i obowiązków. 

Przyjazne i proste regulacje

Efektem prac okrągłego stołu będą konkretne rekomendacje uproszczeń, które przyniosą wymierne korzyści dla europejskiej gospodarki, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dyskusja pozwala stworzyć bardziej przyjazne, innowacyjne i konkurencyjne środowisko regulacyjne w Europie.  

Polska w ramach prezydencji podkreśla, że skuteczne inicjatywy deregulacyjne muszą być nie tylko starannie zaprojektowane, ale również konsekwentnie wdrażane, aby rzeczywiście wspierały przedsiębiorców i wzmacniały rynek europejski, zabezpieczając prawa konsumentów. 

Przeczytaj także: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł


Źródło: www.gov.pl/web/cyfryzacja

Last Updated on 11 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS