Polska zieloną wyspą nieruchomości komercyjnych

Polska zieloną wyspą nieruchomości komercyjnych

Kanadyjski fundusz inwestycyjny za jednego dolara sprzedaje biurowiec na Manhattanie w Nowym Jorku. W Niemczech średnie ceny biurowców o przychodach 10 mln euro rocznie obniżyły swą wartość z 416 mln euro do 227 mln euro, a więc niemal o połowę.

Banki kredytujące inwestycje w biurowce i budynki komercyjne znalazły się w tarapatach finansowych. Dotyczy to przede wszystkim Ameryki Północnej, ale również Europy Zachodniej.

– W tym samym czasie Polska jest „zieloną wyspą” dla nieruchomości komercyjnych, a firmy deweloperskie i fundusze działające w naszym regionie wybrały się na zagraniczne łowy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors. – Przykładem Panattoni, który na południu Anglii rozpoczął budowę centrum logistycznego.

Panattoni nie jest wyjątkiem. Kolejne inwestycje z udziałem polskich inwestorów są przygotowywane w Belgii i Holandii. Regres na rynku nieruchomości komercyjnych spowodował, że pojawiły się tanie aktywa.

Fundusze zwiększają jednak swoje inwestycje zwłaszcza w Polsce.

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, na realizacje inwestycji w Polsce w 2023 r. uzyskał 29 kredytów bankowych na łączną kwotę przekraczającą 800 000 000 euro.

Focus Estate Fund w 2023 r. kupił od Raiffeisen Bank International centrum handlowe Ferio Legnica. Po akwizycji obiektu o powierzchni najmu 13,2 tys. mkw. aktywa należące do funduszu w Polsce osiągnęły wartość ok. 65 mln euro (fundusz ten również inwestuje właśnie w Wielkiej Brytanii).

– W Polsce wyceny na rynku nieruchomości komercyjnych są stabilne, a sytuacja na tym rynku jest bardzo zdrowa – komentuje Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors.

Przeczytaj także: Mieszkania średniej wielkości stały się najlepszą inwestycją


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 26 marca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS