Posiedzenie Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel

Posiedzenie Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel

Relacje handlowe Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi oraz z Chinami omówiono podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie handel, która odbyła się dziś w Luksemburgu. Posiedzenie zwołano w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w handlu światowym. Obradom przewodniczył wiceminister Michał Baranowski.

W trakcie posiedzenia rozmawiano o relacjach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, które  12 marca  nałożyły cła importowe na stal i aluminium, a 3 kwietnia  cła na samochody i ich części. 2 kwietnia  USA zapowiedziały nałożenie tzw. „ceł wzajemnych” na towary importowane z całego świata.

W związku z cłami nałożonymi przez USA na import stali i aluminium Unia Europejska przygotowuje nałożenie ceł odwetowych. Analizowany  jest wpływ kolejnych ceł na unijną gospodarkę i handel, aby przygotować stosowną i proporcjonalną odpowiedź na działania USA.

Ministrowie jednoznacznie podkreślili konieczność zachowania jedności państw członkowskich UE i wzajemnego wspierania się w obliczu nieuzasadnionego zastosowania przez USA środków handlowych przeciwko swojemu najważniejszemu handlowemu i geopolitycznemu partnerowi – Unii Europejskiej. 

Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym partnerem handlowym oraz naszym najbliższym partnerem, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Priorytetem pozostaje zatem wynegocjowanie rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron i które wzmocni nasze stosunki handlowe i gospodarcze – bez wątpienia najcenniejsze i najważniejsze w skali świata. Jednocześnie będziemy nadal bronić naszych uzasadnionych interesów i praw w sposób zdecydowany, szybki, proporcjonalny i dobrze ukierunkowany – powiedział wiceminister Michał Baranowski.

Rozmawiano również o relacjach handlowych z Chinami po wizycie Komisarza do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego M. Šefčoviča w Chinach, która odbyła się w dniach 27-28 marca. Wizyta ta była związana z 50 rocznicą nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy UE i Chinami. Była to pierwsza wizyta M. Šefčoviča w Chinach w roli Komisarza ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego.

Rada omówiła aktualny stan stosunków handlowych Unii z Chinami i zachęciła Komisję do dalszego dbania o to, by stosunki te były zrównoważone, prowadzone na zasadzie wzajemności i obopólnie korzystne.

Przeczytaj także: Dzień Wyzwolenia to tymczasowa pełnoprawna wojna handlowa?


Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

Last Updated on 8 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS