Rynek potrzebuje standardów – nowe narzędzie w obszarze zrównoważonych finansów

Rynek potrzebuje standardów – nowe narzędzie w obszarze zrównoważonych finansów

Platforma ESG BIK ma szansę zrewolucjonizować wymianę danych ESG pomiędzy podmiotami zobowiązanymi do ujawnień niefinansowych, a sektorem finansowym w Polsce. To jednolity standard raportowania oraz innowacyjne przedsięwzięcie.

BIK podjął wyzwanie, jakie pojawiło się przed rynkiem finansowym, i wspólnie z bankami rozpoczął prace nad odpowiednimi standardami dotyczącymi informacji w zakresie raportowania działań związanych z ESG. Problemem była ciągła ewolucja regulacji, przy jednoczesnym braku standardu, który by je uporządkował.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz rosnące oczekiwania inwestorów powstała Platforma ESG BIK.

Na czym polega innowacyjność Platformy ESG BIK?

To narzędzie integruje dane dotychczas rozproszone na rynku. W jednym miejscu gromadzi wysokiej jakości ustrukturyzowane informacje, umożliwiając dostęp do nich instytucjom finansowym.

W pierwszej kolejności z narzędzia skorzystają banki – w wypełnianiu własnych obowiązków raportowych i rozwoju zrównoważonego finansowania.

Z perspektywy spółek, współdzielenie ich sprawozdań na jednej platformie pomoże im w procesach ubiegania się o finansowanie. Docelowo z Platformy ESG BIK będą mogły korzystać wszystkie firmy, także te, które obecnie nie są zobligowane do raportowania.

BIK stworzył Platformę ESG, aby pomóc firmom i instytucjom finansowym w Polsce w spełnianiu nowych regulacji unijnych, dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz raportowania działań w zakresie ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej. Narzędzie ma zwiększyć przejrzystość działań firm pod kątem ESG, a równocześnie ułatwić alokację kapitału w kierunku tych podmiotów, w oparciu o możliwie najszersze spektrum informacji, co jest istotne dla inwestorów i interesariuszy.

Jak to działa?

Zdecydowana większość przedsiębiorców wskazuje, że dostęp do finansowania jest jedną z największych barier w transformacji. Im więcej danych będzie dostępnych na Platformie ESG, tym łatwiejsza będzie relacja firm z bankiem w obliczu nowych europejskich wymogów ESG. Banki będą mogły lepiej ocenić i docenić inwestycje swoich klientów, nie tylko pod kątem ryzyka finansowego, ale także wpływu na czynniki ESG.

Platforma ESG BIK ma nie tylko ułatwić firmom agregację i aktualizację danych z własnych sprawozdań ESG, co znacząco pomoże przyciągnąć inwestorów poszukujących zrównoważonych inwestycji. Rozwiązanie to spełnia także inne zadanie. Dodatkowo bowiem wspomaga właściwe zarządzanie czynnikami ESG, otwierając tym samym firmom szansę na lepszą identyfikację i rozpoznanie rodzajów ryzyk, jakie przed nimi stoją (np. dotyczących działalności, regulacyjnych, reputacyjnych, operacyjnych), a które łącznie znacząco wpływają na ich wiarygodność finansową.

Obecnie Platforma ESG BIK zgromadziła i uspójniła dane z raportów 165 podmiotów objętych obowiązkiem raportowania za 2022 rok. Zakończył się również proces uzupełniania bazy danymi za rok 2023.


Przeczytaj także: Inwestorzy już czekają na nowego Wiedźmina

Last Updated on 4 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba

TAGS