Rzecznik finansowy: rocznie dochodzi do ok. 250 tys. kradzieży środków z rachunków bankowych

W pierwszym kwartale 2021 r. NBP odnotował ok. 60 tys. nieautoryzowanych transakcji płatniczych, co w skali roku daje 180-250 tys. zdarzeń – podał w środę rzecznik finansowy profesor Mariusz Golecki. Dodał, że średnia kwota kradzieży wynosi ok. 300 zł .

Na środowym panelu o nieautoryzowanych transakcjach płatniczych na Forum Ekonomicznym w Karpaczu rzecznik finansowy powiedział, że obserwowany jest dość znaczny wzrost procentowy skarg do Rzecznika Finansowego z powodu tego typu zdarzeń.

„W pierwszym kwartale 2021 r. NBP odnotował ok. 60 tys. nieautoryzowanych transakcji płatniczych, co w skali roku daje 180-250 tys. zdarzeń. Równocześnie do biura Rzecznika Finansowego w pierwszym półroczu wpłynęło ok. 700 reklamacji, a do końca roku spodziewamy się ok. 1,5 tys. takich reklamacji. W ubiegłym roku było ich 1,2 tys., więc obserwujemy dość znaczny procentowy wzrost tych zdarzeń” – powiedział.  

Profesor Golecki zauważył, że „widoczna jest przepaść” pomiędzy liczbą reklamacji i ogólną skalą zjawiska. Zdaniem rzecznika, w znacznej mierze wynika to z faktu, że średnia kwota związana z nieautoryzowanymi transakcjami raportowana przez bank centralny jest relatywnie niska – wynosi 315 zł.

„Często są to wydarzenia o charakterze trywialnym. Natomiast do rzecznika finansowego trafiają sprawy, które są w jakiś sposób poważne, najczęściej dochodzi do opróżnienia całego konta, zaciągnięcia kredytów. Mamy sprawy, gdzie jest to nawet kilkaset tysięcy złotych” – mówił Rzecznik.

W ocenie profesora Goleckiego wzrost liczby nieautoryzowanych transakcji stanowi ogólnoświatowy trend. Natomiast rozwój technologii powoduje, że te zjawiska są coraz bardziej dotkliwe.

Według rzecznika, obowiązująca w UE dyrektywa o usługach płatniczych (PSD2) jest już niewystarczająca.

„Co prawda obejmuje nowych dostawców usług, ale widać wyraźnie, że pewne kwestie, nawet dość proste, jej umykają” – zaznaczył.

Środa była drugim dniem XXX edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W konferencji uczestniczą politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Organizatorzy przewidzieli ok. 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Hasłem tegorocznego kongresu jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Forum kończy się w czwartek.


Autor:

Polska Agencja Prasowa

Last Updated on 15 października, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij