Wyższa inflacja powróci, ile obniżek stóp procentowych jest możliwych w 2024 r.

Wyższa inflacja powróci, ile obniżek stóp procentowych jest możliwych w 2024 r.

Inflacja na początku roku będzie niższa, ale w kolejnych miesiącach znów odbije. W tym roku są szanse na trzy obniżki stóp procentowych, ale możliwe jest, że nie dojdzie do żadnej.

RPP zgodnie z oczekiwaniami nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych podczas pierwszego posiedzenia w tym roku. Oznacza to, że główna stopa pozostaje na poziomie 5,75%. Inflacja dalej spada i za ostatni miesiąc 2023 r. sięgnęła 6,2% (nieco powyżej odczytu wstępnego 6,1%), co jest tempem najniższym od jesieni 2021 r. Ceny więc nadal rosną, tyle że wolniej.

Według projekcji inflacyjnych NBP z listopada inflacja ma uśrednić się na poziomie 4,6% w tym roku, co oznaczałoby, że w pewnym momencie realna stopa procentowa stałaby się dodatnia, jeśli nie dojdzie do zmian w dalszej części tego roku. 

Raport listopadowy wskazuje na umiarkowany spadek inflacji w tym roku i sięgnięcie zakresu celu inflacyjnego na koniec 2025 r. Jeśli marcowy raport utrzyma obecną trajektorię spadku dynamiki cen lub nawet pokaże szybszy powrót do celu, wtedy obniżki stóp procentowych powinny pojawić się w dalszej części tego roku. 

Jednak marcowy raport NBP może podążyć w innym kierunku, bank centralny może w większym stopniu zwracać uwagę na politykę fiskalną nowego rządu. Jeśli uzna ją za nadmiernie inflacyjną, to nie można wykluczyć utrzymania stóp procentowych przez dłuższy czas.

– Podczas marcowego posiedzenia RPP jej członkowie będą już znali nowe projekcje inflacyjne NBP, a więc do marca nie ma co liczyć na jakiekolwiek zmiany stóp procentowych, chyba że doszłoby do publikacji wyjątkowo istotnych, nowych danych dotyczących polskiej gospodarki, które na ten moment są dość optymistyczne – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

W okolicach marca-kwietnia inflacja może zejść tak nisko, że znajdzie się w tzw. oficjalnym celu NBP (2,5% +/- 1 proc.). Taki scenariusz zyskuje na popularności wśród ekonomistów, ale nie oznacza powodów do podwyższonego optymizmu. Jednocześnie bowiem coraz powszechniejszym scenariuszem jest wyraźne odbicie inflacji po odnotowaniu wiosennego dołka, spowodowane napędzającym popyt konsumpcyjny wzrostem wynagrodzeń w gospodarce (podwyżki dla budżetówki i podwyżki płacy minimalnej), możliwe wycofywanie się rządu z kosztownych osłon antyinflacyjnych, przy wyższych transferach socjalnych (800+).

– Inflacja zacznie odbijać ponieważ efekt bazy nie będzie już tak silny jak w pierwszych miesiącach br. – komentuje ekspert XTB. – Ważne okaże się czy zwiększone wydatki rządowe będą skierowane na konsumpcję, czy na inwestycje.

Jeżeli inflacja ma się uśrednić w tym roku na poziomie 4,6%, natomiast w 2025 r. na poziomie 3,7%, co oznacza, że obniżki nie będą zbyt duże. Czy stopy w Polsce zostaną obniżone w tym roku o 75-100 punktów bazowych, jeśli do obniżek dojdzie najpierw w USA? Wcześniejsze obniżki w Polsce niż za oceanem mogłyby doprowadzić do niekorzystnych przepływów środków inwestorów zagranicznych. 

RPP obniży stopy procentowe o 25pb w marcu i lipcu br.? Czy to jest najbardziej popularny scenariusz skoro potencjał do większej skali obniżek jest ograniczony z uwagi na oczekiwany przez nas ponowny wzrost inflacji w II półroczu?

– Jeżeli ma dojść do obniżek stóp procentowych, to w mojej ocenie są one możliwe pod koniec II kwartału lub w drugiej połowie tego roku – podsumowuje M. Stajniak z XTB. – I myślę, że będą to trzy obniżki po 25 pkt. bazowych, a więc główna stopa procentowa sięgnie poziomu 5%, a więc stopy procentowe bliskie zera jeszcze bardzo długo nie powrócą.

Przeczytaj także: Jak analitycy podsumowują 2023 rok na rynkach finansowych?


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 17 stycznia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS