Bezpieczne i nowoczesne. W Katowicach trwa rozbudowa Archiwum Państwowego

Bezpieczne i nowoczesne. W Katowicach trwa rozbudowa Archiwum Państwowego

Trzy nowe budynki, a w nich sale konferencyjne, wystawiennicze a przede wszystkim nowe, dodatkowe magazyny do przechowywania najważniejszych dokumentów. Archiwum Państwowe w Katowicach zyska nie tylko nowy wygląd, ale co najważniejsze – będzie w stanie chronić wszystkie archiwalia, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.

Na terenie Archiwum Państwowego w Katowicach znajduje się zespół budynków pełniących różne funkcje – są tu budynki magazynowe, pracownie konserwacji i digitalizacji archiwaliów, biblioteka, a także budynek główny, w którym znajdują się pomieszczenia administracyjne, w tym na przykład czytelnia akt. Zadanie Grupy NDI polega na rozbudowie istniejących już obiektów oraz budowie zupełnie nowych. Powstają nowoczesne budynki magazynowe, ale też sale konferencyjne.

Budujemy trzy nowe budynki, a jednocześnie przebudowujemy trzy już istniejące. Wszystkie obiekty, w które ingerujemy, będą połączone siecią łączników, które pozwolą na to, aby ewentualny transport archiwaliów między poszczególnymi strefami czy pomieszczeniami mógł się odbywać w kontrolowanych warunkach, bez wychodzenia na zewnątrzmówi Kamil Kasprzak, Dyrektor Projektu z Grupy NDI.

Po modernizacji zespół budynków Archiwum Państwowego w Katowicach będzie zawierał m.in. magazyny archiwaliów, sale konferencyjne, wystawiennicze czy warsztatowe, a dodatkowo pomieszczenia biurowe oraz czytelnię. Nowoczesne obiekty zostaną połączone częściowo przeszklonymi łącznikami.

Bezpieczne warunki

W budynkach magazynowych wykonana zostanie instalacja suchego gaszenia gazem, która w przypadku wybuchu pożaru pozwoli na jego ugaszenie bez konieczności udziału wody i bez potencjalnego zniszczenia przechowywanych materiałów. Poza tym, w magazynach odbędzie się montaż instalacji klimatyzacji precyzyjnej, która jest równie istotna, ponieważ dokumenty, które są przechowywane w archiwum, mają czasami nawet po kilkaset lat i są bardzo wrażliwe na wahania warunków atmosferycznych.

Materiały, które należą do Archiwum Państwowego w Katowicach, są bardzo ważne dla mieszkańców. Jest tu sporo informacji na temat dziedzictwa kulturowego tego regionu, a historia Śląska jest bardzo ciekawa. Są tutaj również nowsze dokumenty, które pozwalają zainteresowanym osobom na zbudowanie na przykład swojego drzewa genealogicznegododaje Kamil Kasprzak.

Plan idealny na placu budowy

Wyzwaniem Generalnego Wykonawcy jest przede wszystkim to, że ekipa musi realizować prace budowlane na terenie działającego obiektu. – Na tym terenie zlokalizowanych jest kilka budynków należących do Zamawiającego, pomiędzy którymi cały czas musi być zachowana komunikacja. Nasz teren budowy organizujemy więc w taki sposób, aby pracownicy Archiwum mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, a tym samym przechodzić w okolicach naszych wygrodzonych terenów budowy. Staramy się robić wszystko, aby nie utrudniać pracy archiwistom tłumaczy Dyrektor Projektu.

Plac budowy Grupa NDI przejęła w lutym 2024 roku, a termin zakończenia tej inwestycji jest przewidziany na sierpień 2026 roku. – Robimy wszystko, aby budowę przekazać Inwestorowi jak najszybciej, żeby Archiwum mogło wzorowo pełnić swoje funkcjepodsumowuje Kamil Kasprzak.

Całkowita powierzchnia tej realizacji wyniesie ponad 10 tysięcy m2. Koszt inwestycji to ponad 70 milionów złotych brutto.


Przeczytaj także: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji

TAGS