Jak rosną ceny działek?

Jak rosną ceny działek?

W minionym roku wybudowano zdecydowanie mniej domów niż poprzednio, ale ceny działek nie zaczęły spadać. Wyhamował wzrost cen.

W 2023 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według danych GUS, w 2023 roku oddano do użytkowania 220,4 tys. mieszkań, tj. 7,6% mniej niż w 2022 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 136,5 tys. mieszkań – o 5,2% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 79,6 tys. mieszkań, tj. o 12,3% mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,1% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 4,3 tys. mieszkań (wobec 3,8 tys. przed rokiem). Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 19,9 mln m2, czyli o 9,7% mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 90,2 m kw.

– Ceny działek nadal rosną, ale dynamika wzrostów znacznie osłabła – mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, założyciel spółki Magmillon, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”. – Obserwujemy wieloletni trend, gdy ceny działek podążają za cenami mieszkań.

Ceny mieszkań rosły bardzo, zwłaszcza w drugiej połowie 2023 r., co było wywołane rządowym programem Bezpieczny kredyt 2,0. Autorzy programu spodziewali się, że z budżetu państwa podatnicy będą musieli dopłacić do 10 tys. mieszkań, gdy do udziału w programie i po tańszy kredyt hipoteczny zgłosiło się co najmniej czterokrotnie więcej chętnych.

Działki pod domy jednorodzinne w Warszawie kosztują 1 000-1 500 zł za m kw., ale dotyczy to lokalizacji w dzielnicach uznawanych za peryferyjne.

W miejscowościach podwarszawskich ceny są nieco niższe. To 500-700 zł za 1 m kw. Są jednak miejscowości szczególnie atrakcyjne, a ceny są tam zdecydowanie wyższe. Wiele zależy od lokalnej dostępności działek do lokalnej infrastruktury, jak też od dogodnego dojazdu do Warszawy.

– Deweloper za grunt 2 ha pod budowę osiedla 20 domów niedaleko stacji kolejowej w Grodzisku Mazowieckim zapłaci dzisiaj 2 600 tys. zł, co w przeliczeniu na cenę gruntu pod jeden dom daje 130 tys. zł – wyjaśnia K. Karliński z Magmillon.

Średnie ceny dla całego województwa mazowieckiego są zbliżone do 200 zł za m kw. Podaż nieruchomości gruntowych w większych miastach jest mniejsza, podczas gdy popyt większy. To oczywiście warunkuje znacznie wyższe ceny w tych lokalizacjach. Istotnym czynnikiem jest również powierzchnia działki budowlanej. Mniejsze działki są droższe. To właśnie działki o powierzchni ok. 10 arów cieszą się największym zainteresowaniem ze strony osób, które myślą o budowie domu.

Przeczytaj także: Ile trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 5 lipca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS