Kim jest najemca? Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Cushman & Wakefield

Z badania wykonanego przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast na zlecenie Cushman & Wakefield wynika jasno, że rynek najmu jest dużo większy i zdecydowanie bardziej aktywny niż wskazywałyby na to oficjalne statystki. Kim jest polski najemca?

Z ankiety na reprezentatywnej próbie mieszkańców sześciu największych aglomeracji wynika, że 18% najmuje mieszkanie lub dom (567 na 3078 ankietowanych).

Kim jest najemca?

Patrząc na grupę wiekową respondentów, która jest odzwierciedleniem najemców i potencjalnych najemców mieszkań w naszym kraju, to przede wszystkim młodzi dorośli, „young adults” i „young professionals” najmują mieszkania (ponad 56% obecnych najemców i 49% potencjalnych przyszłych najemców to osoby do 34 lat).

37% respondentów najmujących mieszkanie stanowią pary bez dzieci, po 21% przypada na pary z dziećmi i singli, osoby posiadające współlokatora stanowią 13%, a 8% stanowią samotni rodzice mieszkający z jednym lub większą liczbą dzieci.

Kwestionariusz badawczy został przygotowany na podstawie zagadnień dostarczonych przez ekspertów rynku mieszkaniowego Cushman & Wakefield, a badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów on-line (CAWI – Computer-Assisted Web Interview) wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.03-24.03.2021 i 09.04-20.04. Analizą objęto grupę 3078 Polaków powyżej 18 roku życia, z sześciu miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław). Szczegółowe pytania zadano 1031 ankietowanym, którzy wynajmują albo planują wynająć mieszkanie, próba ma strukturę demograficzną zgodną z taką, jaka jest wśród wynajmujących w wielkich miastach.


Autor:

Cushman & Wakefield

Last Updated on 1 listopada, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA