Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom

Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom

Jesienią 2024 roku pierwsza duża inwestycja w segmencie mieszkalnictwa społecznego w Polsce uzyskała precertyfikat Zielony Dom. Jakie proekologiczne i prospołeczne rozwiązania zaproponowano na osiedlu zaprojektowanym dla Katowickiego TBS?

Choć inwestorzy mieszkaniowi budują i sprzedają mieszkania ciągle nie do końca widząc w certyfikacji korzyści finansowe dla siebie, to rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, potrzeba niższych kosztów eksploatacyjnych i wyższego komfortu użytkowania wymusza wprowadzanie efektywnych energetycznie i przyjaznych społecznie rozwiązań we współczesnym budownictwie.

Certyfikat Zielony Dom

Certyfikat Zielony Dom to opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego system ocen, któremu poddawany jest budynek, sposób, w jaki został on zaprojektowany i wybudowany, czy aranżacja otoczenia. Za określone kryteria przyznawane są punkty, przekładające się na poziom certyfikacji – Standard, Premium i Prestiż.

Certyfikat Zielony Dom jest alternatywą dla międzynarodowych standardów takich jak BREEAM czy LEED, funkcjonujących głównie na rynku nieruchomości biurowych i magazynowych.

Inwestycje mieszkaniowe posiadające certyfikat Zielony Dom będą charakteryzowały się niskim zużyciem energii, wysoką jakością użytych materiałów i jakością wykonania oraz poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Wszystko to powoduje, że certyfikowany dom uzyska wyższą wartość rynkową w porównaniu do standardowego budynku mieszkalnego.

Wśród kryteriów Certyfikaty Zielony Dom Znajdują się:

  • zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań służących optymalizacji zużycia energii, co przełoży się na niższe miesięczne rachunki
  • bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska materiały użyte do budowy, co będzie skutkowało lepszym samopoczuciem i zdrowiem mieszkańców
  • zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej – np. do podlewania roślin lub wykorzystania jej w spłuczkach toaletowych
  • badanie jakości wody kranowej, które zapewni, że woda w kranie jest czysta i zdatna do picia, co pozwoli uniknąć kupowania wody butelkowanej
  • badanie jakości powietrza wewnątrz czy analiza akustyczna pomieszczeń, co ma na celu zapewnić, że warunki wewnątrz pomieszczeń będą zdrowe i komfortowe dla mieszkańców
  • ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych
  • bliski dostęp do udogodnień – m.in. sklepów, szkół i przedszkoli, restauracji, ośrodków kultury i rekreacji, co pozwoli ograniczyć korzystanie z transportu samochodowego.

Katowicki TBS z precertyfikatem Zielony Dom

Precertyfikat Zielony Dom uzyskało 95 niezależnych budynków. Pierwszą dużą inwestycją w Polsce, która uzyskała precertyfikat Zielony Dom jest osiedle zaprojektowane dla Katowickiego TBS. Według Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC to najbardziej zaawansowane proekologicznie i zorientowane na oszczędności energii osiedle mieszkaniowe w Polsce. Projekt uzyskał najwyższy poziom precertyfikacji Zielony Dom – Prestiż.

To kompleks budynków powstały na Giszowcu, obejmujący 111 mieszkań. Osiedle przy ul. Kosmicznej budowane przez Katowicki TBS stanowi zespół 7 budynków, trzy- i czteropiętrowych. Południowa część osiedla to teren zielony i małe ogrody deszczowe wspierające zbiornik retencyjny. Tutaj też znajduje się strefa rekreacyjna dla mieszkańców w formie placu zabaw dla dzieci, zewnętrznej strefy fitness oraz stołów piknikowych.

Projektant zaplanował szereg proekologicznych i prospołecznych rozwiązań. Należą do nich:

  • pompa ciepła
  • wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła
  • ogniwa fotowoltaiczne pokrywające 50% zapotrzebowania na energię elektryczną części wspólnych
  • mikroretencja pozwalająca na zagospodarowanie 30 mm opadu
  • zbieranie wody deszczowej i jej wykorzystanie do podlewania oraz niezależna instalacja do spłukiwania toalet
  • rozwiązania eliminujące bariery architektoniczne
  • przestrzeń relaksu.

Precertyfikat ZIELONY DOM to ukoronowanie i potwierdzenie naszych starań, by inwestycja przy ulicy Kosmicznej w Katowicach wyznaczała trendy ekologicznego budownictwa w segmencie mieszkalnictwa społecznego. Poprzez tą inwestycję, jako pierwsi w Polsce, w pionierski sposób pokazujemy, że nowoczesne technologie i ekologia nie muszą być domeną jedynie inwestycji deweloperskich, ale mogą być dostępne także dla mieszkańców budynków realizowanych w modelu budownictwa społecznego. Cieszymy się, że nasze starania zostały zauważone i docenione przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jesteśmy przekonani, że przykład z Katowickiego TBS będzie dobrym wzorcem dla wprowadzenia ekologicznych technologii dla innych inwestycji budownictwa społecznego w miastach całej Polski.” – podkreśla Janusz Olesiński, Prezes Katowickiego TBS.

Katowicki TBS przygotował raport LCA (Life Cycle Analysis), zawierający oceny środowiskowe produktu w całym cyklu życia, od momentu pozyskania ze środowiska surowców do budowy obiektów aż po wyburzenie i recykling materiałów.

Mam nadzieję, że (inwestycja Katowickiego TBS) stanie się przykładem dla innych inwestorów, że pompy ciepła i odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego możliwy jest do wdrożenia także w budynkach wielorodzinnych. Sceptycy pewnie zarzucają, że TBS-y korzystają z preferencyjnego dofinansowania. Jednak dzisiaj inwestorzy komercyjni również mogą znaleźć środki na podnoszenie efektywności energetycznej w różnych programach dotacyjnych” – mówi Dorota Bartosz, dyrektor ds. zrównoważonego budownictwa w PLGBC, autorka założeń certyfikatu Zielony Dom.

Koszty certyfikowanej inwestycji

Inwestor ponosi koszt procesu certyfikacji a także wdrożenia innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań technicznych, materiałowych i projektowych spełniających wymagania.

Certyfikacja katowickiego osiedla to koszt 22,5 tys. zł łącznie za precertyfikat i certyfikat. Kolejnym kosztem jest praca audytora, który na bieżąco monitoruje i raportuje etapy inwestycji.


Źródło: technologieibudownictwo.pl

Przeczytaj także: Budimex zakwalifikowany do drugiego etapu przetargu ‎na budowę Rail Baltica w Estonii

Last Updated on 2 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba

TAGS