Polska murowana zmienia się w drewnianą

Polska murowana zmienia się w drewnianą

W Polsce powstają kolejne drewniane biurowce. Budynek biurowy Poleczki Park, to pierwszy w Warszawie biurowiec wykorzystujący technologię drewnianą, który uzyskał pozwolenie na budowę.

Poleczki Park – to czterokondygnacyjny obiekt o wysokości 16 metrów i powierzchni 9300 m kw. Będzie realizowany z użyciem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym.

Budynek zaprojektowano tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie drewna zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania pomogą również ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe i instalacja fotowoltaiczna. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej oraz wspierające bioróżnorodność.

Biurowiec ten, to kolejny projekt w konstrukcji drewnianej pracowni Ambient. Dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej w Warszawie. Architekci z pracowni Ambient sięgnęli po drewno zamiast tradycyjnego w takich sytuacjach żelbetu, aby nowy budynek w możliwie najmniejszy sposób oddziaływał negatywnie na środowisko.

Natomiast producent drewna buduje własną siedzibę w technologii drewnianej. Biurowiec firmy Sylva powstanie w Wielu na Kaszubach. Do końca przyszłego roku ma być zrealizowany projekt pracowni APA Wojciechowski Architekci. Na inwestycję będą się składać dwa budynki o powierzchni 1200 m kw., połączone klatką schodową, plus showroom.

Najwyższy aktualnie wieżowiec drewniany na świecie znajduje się w mieście Brumunddal w Norwegii i nazywa się Mjøstårnet – mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został zaprojektowany przez pracownię Voll Arkitekter i wykonany w technologii drewna klejonego krzyżowo (CLT). W łączeniach wszystkich elementów za pomocą stalowych mocowań użyto dodatkowo 120 ton stali.

24-piętrowa wieża HoHo Wien pod Wiedniem to drugi co do wielkości drewniany obiekt na świecie. Została oddana do użytku w czerwcu 2019 r. i ma wysokość 84 m. Fasada budynku ma betonowy rdzeń, ale jest wykonana w 75% z drewna. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu tego materiału zaoszczędzono ok. 2,8 tys. ton dwutlenku węgla w porównaniu z konstrukcją betonową.

53-metrowy Brock Commons Tallwood House w kanadyjskim Vancouver to trzeci najwyższy budynek z drewna na świecie. Obiekt projektu Acton Ostry Architects pełni funkcję akademika Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Ma 18 pięter, a jego konstrukcja jest oparta na betonowej podstawie obejmującej parter i pierwsze piętro.

Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.

– Drewniane biurowce mają mniejszy ślad węglowy niż wieżowce z konstrukcją betonową, według badań, takie wieżowce mogą emitować aż o 60-60% mniej CO2 niż te same konstrukcje wykonane z betonu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors

Budowa nowego rekordzisty rozpoczęła się w 2023 r. w australijskim Perh. Budynek o nazwie C6 będzie miał 19,2 m wysokości i 50 pięter. Elementy z drewna będą stanowiły 42% konstrukcji budynku.  

Przeczytaj także: „Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 3 czerwca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS