Prezes ZPP: wsparcie UE w powiatach najbardziej potrzebne na transport publiczny, drogi i szpitale

Prezes ZPP: wsparcie UE w powiatach najbardziej potrzebne na transport publiczny, drogi i szpitale

Transport publiczny, drogi, szpitale – starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka wskazuje na jakie projekty poszukują finansowania samorządy powiatów w konkursach startujących w ramach nowej perspektywy finansowej UE.

W województwach trwają konkursy na dofinansowanie z programów regionalnych. W rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Płonka ubolewa, że jeśli chodzi o transport publiczny, w nowym rozdaniu funduszy UE stawia na rozwiązania, które są bardzo kosztowne jak np. zakup autobusów elektrycznych, czy napędzanych wodorem.

„Unia wystąpiła znowu z wnioskiem, że teraz już wchodzimy tylko w te ekologiczne autobusy, a więc elektryczne, bądź wodorowe, które są bardzo drogie i jeszcze nie do końca są sprawdzone. My zaczęliśmy inwestować w autobusy CNG, czyli gazowe, ale wychodzi na to, że gaz jest też szkodliwy. Taki autobus elektryczny średnio kosztuje w granicach 3,5 mln zł, gazowy w granicach 1,5 mln” – wylicza prezes Związku Powiatów Polskich. „Moglibyśmy jeszcze ten okres transformacji naszej, ale już w oparciu o pojazdy gazowe, zabezpieczyć i te środki pozyskać” – dodał.

Dodał, że wciąż jest także potrzeba unijnego wsparcia dróg w powiatach i w miastach na prawach powiatów, tymczasem w obecnej perspektywie środków na ten cel będzie niewiele.

„Drogi to jest podstawowa rzecz i wiemy, że środków na te drogi samorządowe nie będzie. Smutno mi z tego tytułu, że nie możemy przekonać decydentów w Unii, żeby drogi tak przebudować, żeby służyły tak jak na Zachodzie po 20-30 lat w wyniku dobrej przebudowy” – powiedział. – „Prawdopodobnie uratujemy kwestię tzw. sieci TN-T, czyli korytarzy transgranicznych i być może tutaj my zmieścimy drogi powiatowe, ale to jest tylko malutki procent tych dróg” – stwierdził.

Zaznaczył, że finansowego wsparcia z UE potrzebują także szpitale powiatowe – zarówno na modernizację, jak i zakup sprzętu.

„Środki finansowe na rozwój naszych szpitali, na sprzęt, na rozbudowę szpitali, na potrzeby związane ze szpitalnictwem, czasami trzeba przekształcać szpitale – to są środki bardzo potrzebne na cele inwestycyjne. Unia, z przykrością stwierdzam, idzie bardziej dzisiaj w projektowanie tych działań miękkich, a więc tych, w których nie ma twardych działań inwestycyjnych. To nas bardzo martwi, bo my jeszcze nie mamy tego poziomu rozwoju, który ma Unia, jeżeli chodzi o szpitale powiatowe” – ocenił.

Polityka spójności to główna polityka inwestycyjna Unii Europejskiej. Zapewnia korzyści wszystkim regionom i miastom w UE oraz wspiera wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy, konkurencyjność przedsiębiorstw, zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Polska jest jednym z największych beneficjentów unijnej polityki spójności na lata 2021-2027. 

Przeczytaj także: Wyzwanie czy szansa? Branża budowlana w obliczu nowych unijnych regulacji


Źródło: pap-mediaroom.pl

Last Updated on 25 lipca, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS