Holistyczne zarządzanie zwiększa uważność na zrównoważony rozwój i nauki o życiu

Holistyczne zarządzanie zwiększa uważność na zrównoważony rozwój i nauki o życiu

Ekspert: Weronika Ławniczak – CEO i pomysłodawczyni Instytutu Zdrowia i Urody Holispace

W świecie, który coraz głośniej domaga się równowagi – między zyskiem a wartościami, między wydajnością a dobrostanem – czas na redefinicję sukcesu. Sukcesu, który nie zostawia po sobie wypalonych ludzi i zdewastowanego ekosystemu, lecz buduje trwałe podstawy nowej ekonomii: zrównoważonej, inkluzyjnej i na wskroś ludzkiej. W tym kontekście zdrowie – jednostki, zespołu, organizacji – staje się nie tylko wartością samą w sobie, ale również strategicznym zasobem rozwojowym. Raport Deloitte „2025 Global Human Capital Trends” podkreśla, że organizacje, które skutecznie integrują cele biznesowe z potrzebami pracowników, mają niemal dwukrotnie większe szanse na osiągnięcie pożądanych wyników. W obliczu rosnącej roli technologii, takich jak sztuczna inteligencja i cyfrowe bliźniaki, firmy muszą skupić się na tworzeniu środowiska pracy sprzyjającego innowacyjności i adaptacji.

Z jednej strony transformacja cyfrowa wyznacza kierunek rozwoju, z drugiej, to skuteczne zespoły wdrażają nowe technologie i integrują innowacje z wyzwaniami biznesowymi. Kosztem jest wysokie tempo realizacji zmian. Jak zachować konkurencyjność na rynku, bez względu na sektor i branżę? Wiele firm powoła swoje własne ośrodki R&D lub zdecyduje się na wykorzystanie cyfrowych bliźniaków, dążąc do maksymalnej optymalizacji działań. Na każdym etapie rozwoju zwiększy się potrzeba weryfikacji działań – właśnie poprzez holistyczne zarządzanie, jako bio-transformację.

W najnowszych trendach HR wśród kompetencji znalazło się stagility (połączenie stability i agility). Oczekuje się od managerów, że nadążą za każda nową zmianą. Z drugiej strony, aż 40 % z nich doświadcza pogorszenia stanu zdrowia psychicznego po otrzymania takiego stanowiska. Tendencja ta jest rosnąca. Wykorzystanie dedykowanych programów wsparcia zdrowia w naturalnym procesie rozwojowym staje się koniecznością w każdej firmie.

Prowadząc audyty i szkolenia w różnych branżach zauważamy, że wraz z ekscytacją wykorzystaniem np. AI, rośnie niepokój o własną pozycję jako jednostki w firmie. Znalezienie równowagi między tempem wzrostu i zmian, a zapewnieniem sprzyjającej zdrowiu przestrzeni w organizacji jest wyzwaniem dla każdej firmy. Zrównoważony rozwój zaczyna się nie w salach konferencyjnych, lecz w mikropraktykach codzienności. W Akademii Zdrowa Organizacja, odwołujemy się do organizacji jako żywego organizmu – z systemem nerwowym (komunikacja), układem odpornościowym (relacje i zaufanie), krwionośnym (przepływ zasobów) i oddechowym (czas na regenerację). To podejście integruje zdrowie psychofizyczne, wartości, cel istnienia organizacji oraz wpływ na otoczenie – ludzi, środowisko i gospodarkę. Zamiast zarządzać wydajnością, zarządzamy energią, rytmem i zdrowiem zespołów, gdyż dobrostan stał się istotną walutą w erze ESG. Pokazujemy, jak włączać zrównoważony rozwój z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celu wzmacniania i budowania kompetencji, a nie podejmowania decyzji.

Równolegle, fakt starzenia się społeczeństw stworzył potrzebę opracowania produktów, leków i rozwiązań nowej generacji, o minimalnym negatywnym wpływie na ludzki organizm, wpisujących się w potrzeby długowieczności, dobrostanu i zrównoważonego rozwoju. Takie rozwiązania z pewnością będą wsparciem dla człowieka, który nigdy wcześniej nie mierzył się z tak ogromną ilością danych i informacji do przetworzenia. Inwestycja w zdrowie jednostki, bez względu na wiek, zawsze będzie największym kapitałem na przyszłość.

Przeczytaj również: Organizacja wydarzeń a ryzyka prawne – najczęstsze niedopatrzenia organizatorów

Last Updated on 14 maja, 2025 by Samir Malki

Udostępnij
TAGS