Raportowanie ESG ze wsparciem technologii
Ekspert: Marcin Wrzos – Prezes Zarządu w Atmoterm S.A.
Dyrektywa CSRD nakłada na niektóre przedsiębiorstwa obowiązek sporządzania raportów ESG. Do tej pory część dużych przedsiębiorstw była zobowiązana do przygotowywania takich raportów na podstawie dyrektywy NFRD, ale raportowane dane nie były ujednolicone. Wywodzące się z dyrektywy CSRD europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) ujednolicają informacje ujawniane w raportach ESG. Jako pierwsze obowiązkiem raportowania ESG zostaną objęte podmioty, które wcześniej podlegały obowiązkowi raportowania według dyrektywy NFRD. W następnych latach będą do nich dołączać kolejne grupy przedsiębiorstw. W ciągu 3 lat ich liczba w Polsce wyniesie około 3,5 tys.
Co ważne – nie tylko podmioty zobowiązane przepisami prawnymi będą musiały gromadzić i raportować dane. Obowiązek ten dotknie pośrednio znacznie większą liczbę podmiotów współpracujących z przedsiębiorstwami objętymi obowiązkiem. Chodzi o nawet kilkanaście tysięcy firm w Polsce.
Atestacja raportów ESG
Drugą ważną zmianą będzie obowiązkowa atestacja (audyt) raportów ESG – będą one podlegały audytowi tak samo jak sprawozdania finansowe. Dlatego na zarządach firm spocznie dużo większa niż do tej pory, odpowiedzialność za raportowane dane.
Raportowanie danych środowiskowych
Wymóg raportowania danych niefinansowych wprowadzi dodatkowo obowiązek obliczania śladu węglowego organizacji. Jednocześnie, przedsiębiorcy nadal będą musieli raportować dane, na przykład do celów opłatowych, w ramach polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Od lat przedsiębiorstwa, szczególnie produkcyjne, muszą dostarczać informacje na temat zużycia wody, ilości wytwarzanych ścieków i odpadów, a także emisji związków chemicznych do atmosfery. Dlatego ważnym elementem raportowania ESG będą dane środowiskowe gromadzone przez przedsiębiorców. Z rozmów prowadzonych z naszymi klientami wiemy, że często te dane są zbierane w wersji papierowej – w segregatorach, przetwarzane w różnych, nieujednoliconych plikach, z dostępem tylko w siedzibie firmy. To wydłuża proces ich zbierania, przetwarzania i raportowania. Mówiąc wprost – jest to nieefektywny, ryzykowny i drogi sposób pracy z danymi.
Raportowanie ESG wymusi na przedsiębiorcach ujednolicenie zbieranych danych. Najlepiej, by te dane były jednocześnie wykorzystywane do spełniania bieżących wymogów związanych z ochroną środowiska. Dobrym rozwiązaniem może być system IT gromadzący i przetwarzający dane środowiskowe oraz pomagający w przygotowaniu raportu ESG, jakim jest nowoczesna platforma online stworzona przez Atmoterm.
Wprawdzie dane za rok 2024 raportować muszą największe przedsiębiorstwa, ale w ich łańcuchu wartości są też inne podmioty. Powinny one już teraz zainteresować się jakimi danymi dysponują, jakich danych im brakuje, czy są w ujednoliconej formie i czy można z nich bez większych problemów przygotować raport ESG. Czas biegnie, a niepodanie tych danych może skutkować wykluczeniem ze współpracy z dużymi podmiotami.
Przeczytaj także: Co kryje się w gruncie? Dlaczego badania gruntu mogą zdecydować o sukcesie twojej inwestycji?
Last Updated on 20 listopada, 2024 by Elżbieta Wieleba