Sztuczna inteligencja w monitoringu wizyjnym – nadchodzi nowa era w zarządzaniu budynkami

Sztuczna inteligencja w monitoringu wizyjnym – nadchodzi nowa era w zarządzaniu budynkami

Krzysztof Bereza, dyrektor grupy produktowej Technical Security, Grupa Impel

Digitalizacja i sztuczna inteligencja coraz mocniej ingerują w naszą codzienność. Dotyczy to również działania przedsiębiorstw, w tym procesów związanych z zarządzaniem i obsługą różnego typu obiektów – od handlowych, poprzez nieruchomości komercyjne, po budynki użyteczności publicznej, a nawet szpitale. AI znajduje zastosowanie w usługach wspierających tego typu nieruchomości, m.in. w coraz powszechniej stosowanym monitoringu wizyjnym. Celem implementowania narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale także możliwość lepszego zrozumienia i reagowania na potrzeby ludzi w monitorowanych przestrzeniach.

 Systemy analityczne w monitoringu są coraz bardziej powszechne w większych obiektach handlowych – galeriach czy supermarketach. AI pozwala analizować wzorce zachowań klientów oraz identyfikować obszary o największym natężeniu ruchu odwiedzających placówki handlowe. Dzięki dostarczonym przez system monitoringu informacjom, zarządzający mogą zmieniać rozlokowanie produktów w sklepie, a przez to zwiększać sprzedaż. Mogą też poprawić doświadczenia zakupowe swoich klientów, poprzez np. rozładowywanie tworzących się kolejek do kas.

Potencjał wykorzystania AI w monitoringu wizyjnym sięga znacznie dalej. W przypadku centrów logistycznych i dużych hal magazynowych, systemy oparte na AI mogą śledzić przepływ produktów, identyfikować opóźnienia w dostawach, a także wykrywać potencjalne zagrożenia dla pracowników. Automatyczne rozpoznawanie produktów i monitorowanie ich ruchu może przyspieszyć operacje magazynowe i zwiększyć ich efektywność.

Systemy monitoringu z analityką sprawdzają się także w obiektach użyteczności publicznej, takich jak stacje kolejowe, lotniska czy instytucje kulturalne. Realizowana na bieżąco w takich przestrzeniach analiza ruchu ludzi, identyfikacja potencjalnych zagrożeń i optymalizacja przepływu osób ma istotne znaczenie w zakresie bezpieczeństwa oraz komfortu podróżnych i odwiedzających. Systemy mogą zdalnie identyfikować sytuacje, które wymagają interwencji, np. nieautoryzowany dostęp do pewnych obszarów czy podejrzane zachowania.

W niedalekiej przyszłości będziemy z pewnością świadkami jeszcze większej integracji AI z monitoringiem wizyjnym. Możliwości są praktycznie nieograniczone, od automatycznego rozpoznawania twarzy dla celów bezpieczeństwa, nawet po analizę emocji osób w danej przestrzeni w celu dostosowania warunków środowiskowych, takich jak oświetlenie czy temperatura, lub profilowania przekazu reklamowego. Ten ostatni aspekt pozostaje wątpliwy moralnie. Jedno jest jednak pewne – sztuczna inteligencja w monitoringu wizyjnym otwiera nowe horyzonty dla zarządzania różnego typu obiektami.

Last Updated on 15 lutego, 2024 by Anastazja Lach

KATEGORIA