Zrównoważony rozwój znalazł swoje miejsce w sektorze budowlanym. Co z AI?

Zrównoważony rozwój znalazł swoje miejsce w sektorze budowlanym. Co z AI?

Komentarz ekspercki Remigiusza Pyszki, Krajowego Lidera MTWO, SoftwareONE na temat tego, dlaczego branża budowlana nie jest gotowa na AI oraz jak praca, a także pogląd na zrównoważony rozwój zmieniły się i powinny dalej się zmieniać.

Dziś nie sposób pominąć postęp technologiczny związany z rozwojem automatyzacji, sztucznej inteligencji czy usług opartych o rozwiązania chmurowe. W branży budowlanej technologia zmienia sposób w jaki planujemy, budujemy i zarządzamy w oparciu o nowe procesy, jednak zgodnie z nimi, pojawiają się również nowe, czasem przytłaczające, możliwości.

Najważniejsze trendy budownictwa

Kwestia zrównoważonego rozwoju przeszła w ostatnich miesiącach od chwytliwego trendu do obowiązkowego zagadnienia w przypadku wymagań dotyczących wartości granicznych dla śladu CO2. Raportowanie tych działań i planów na zmniejszenie emisji jest czymś, z czym firmy muszą się zmierzyć już dziś. Firmy budowlane powinny zintegrować prace nad zrównoważonym rozwojem z innymi procesami, i zrobić to od samych podstaw – systemów danych pozwalających na obsługę całego procesu budowalnego. Skorzystają na tym same przedsiębiorstwa, jak i oczywiście środowisko.

Drugi trend – sztuczna inteligencja. Tutaj branża musi przejść jeszcze długą drogę zanim zacznie czerpać prawdziwe korzyści z AI oraz automatyzacji. Dopóki występuje tak rozbudowana złożoność rozwiązań punktowych oraz procesów analogowych, dopóty uzyskanie rzeczywistych korzyści z AI będzie niezwykle trudne. Pierwszym krokiem jest przeniesienie wszystkich procesów i danych firmy na jedną platformę, dopiero potem można rozpocząć prace z automatyzacją i sztuczną inteligencją. Tę kolejność wymusza prosta zależność –  sztuczna inteligencja opiera się bowiem na dostępie do dużych ilości danych, które następnie można w szybki i złożony sposób łączyć z korzyścią dla nas. Porównam to do budowy budynku – najpierw wykonujemy fundamenty (to są wszystkie nasze dane), a potem dopiero wykonujemy konstrukcję dachu (AI, automatyzacja).  

Budownictwo i nowe technologie  najczęstsze wyzwania

Wiele firm budowlanych wciąż stosuje multum różnych rozwiązań w trakcie budowy. Część z nich zaspokaja ograniczone potrzeby, ale nie ma związku z innymi procesami. Praca w ograniczonych sekcjach skutkuje złożonością drogich rozwiązań i sprawia, że tracimy możliwość wykorzystania nowych technologii opartych na płynnym przepływie i dostępności danych. W całym procesie budowy może być tego naprawdę sporo –  jedna technologia projektowania oraz BIM we wczesnych stadiach, inne narzędzia do zarządzanie kosztami i planowanie zasobów, oddzielne systemy dla obliczenia poziomu wszelkich emisji, zakupów, ustalania cen, katalog narzędzi na placu budowy itp. Użycie każdego systemu osobno spowalnia proces, powoduje utratę jakości i mnoży dodatkowe trudności. Spore zróżnicowanie systemów pracy sprawia, iż z inwestycji tworzy się budowa wieży Babel. W pewnym momencie języki zaczynają się mieszać i trudno jest się dogadać.

Często w zaawansowanych projektach występują bardzo szczegółowe modele, a informacje z nich są zwykle eksportowane do programu Excel, a następnie importowane do kolejnego systemu kalkulacyjnego. Takie analogowe procesy trwają długo, przepływ informacji zatrzymuje się na poszczególnych etapach, w tym czasie informacje stają się trudne do przechwycenia, przetworzenia lub wprowadzenia zmiany. W tym podejściu, w trudnych sytuacjach często jedynym sposobem działania jest tzw. „gaszenie pożarów” – szukanie szybkich, krótkoterminowych rozwiązań. Trudno wtedy o wypracować realne korzyści, a jeszcze trudniej wykorzystać dobrodziejstwa jakie niosą za sobą sztuczna inteligencja i automatyzacja.

Jakiej rady udzieliłbyś przedsiębiorcom zainteresowanym wdrożeniem nowych technologii, AI czy automatyzacji?

Podejmij holistyczne podejście i skup się na celu końcowym. Zastanów się co chcesz osiągnąć za pomocą digitalizacji. A przede wszystkim nie bój się zmian i przygotuj się na to, że są one konieczne. Myśl odważnie, myśl długofalowo. Spójrz na zmiany, na nowe technologię jak na polisę ubezpieczeniową, która dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu danych będzie wspierać efektywność i przekrojowe przetwarzanie procesów w Twojej firmie. I na koniec bardzo ważny element – nie zapominaj o pracownikach i partnerach. Oni również muszą być zaangażowani i aktywnie wspierać Twoje dążenie do digitalizacji.


Przeczytaj także: Osiąganie celów jest ważne, ale realną przewagą jest dążenie do celu, którego inni jeszcze nie widzą. Remigiusz Pyszka, Krajowy Lider MTWO oraz Mateusz Buczkowski, Lider Zespołu Konsultantów MTWO, SoftwareONE

Last Updated on 17 sierpnia, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA