Bakterie przetwarzają plastik w ważne surowce

Bakterie przetwarzają plastik w ważne surowce

Naukowcy z pomocą bakterii przetwarzają plastik w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji perfum, leków czy np. nylonu.

Zespół kierowany przez Stephena Wallace’a z Uniwersytetu Edynburskiego (Wielka Brytania) zmodyfikował bakterie E. coli w taki sposób, że kwas teraftalowy (główny komponent np. plastikowych butelek PET) zamieniają w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji nylonu i podobnych od niego materiałów, a także różnych leków i perfum.

Mówiąc dokładniej, naukowcy opracowali dwa szczepy – jeden zamienia kwas teraftalowy w kwas mukonowy i adypinowy, a drugi szczep, z pomocą dodatkowego katalizatora palladowego, zamienia otrzymany kwas mukonowy także w kwas adypinowy.

Zwykle uzyskuje się go z paliw kopalnych, w wymagających wiele energii procesach – wyjaśniają badacze.

Naukowcy, korzystając z bakterii, które przetwarzają plastik, z powodzeniem przetestowali już swój pomysł na prawdziwych plastikowych odpadach. Teraz zamierzają kontynuować swoje prace i tak zmieniać bakterie, aby produkowały szeroki wachlarz przydatnych substancji.

Jakiś czas temu stworzyli bakterię E. coli, która zamieniała kwas teraftalowy w wanilinę – jeden ze składników zapachowych wanilii.

Przeczytaj także: DNA może rozwiązać problem masowego przechowywania danych


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 6 listopada, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS