Czy sieć 5G zmieni oblicze biznesu?

Czy sieć 5G zmieni oblicze biznesu?

Eksperci zapowiadają, że technologia 5g wywoła prawdziwą rewolucję. Nowa generacja Internetu mobilnego pozwoli na wprowadzenie zaawansowanych technologicznie produktów, usług i modeli biznesowych.

Raport „Tech Trends 2019 – Jak przełamać bariery technologiczne” firmy Deloitte wskazuje sieć piątej generacji jako jeden z czynników, które już w najbliższych miesiącach radykalnie zmienią biznes. Duża przepustowość spowoduje, że będziemy mogli zarządzać informacją i danymi w czasie rzeczywistym. Dla przemysłu oznacza to wiele nowoczesnych rozwiązań i zastosowań.

Dzięki temu przyspieszy np. rozwój autonomicznych samochodów, czy automatyzacja medycyny. 5G pozwoli także na globalny rozwój rozwiązań IoT, w których wdrażaniu Orange jest liderem. W naszym kraju  ok. 40% wszystkich kart SIM M2M (1,5 mln sztuk) pracuje w sieci Orange. Choć ich działanie bywa niezauważalne, trudno wyobrazić sobie bez nich dzisiejszy świat. To m.in. terminale płatnicze, samochody pobierające z internetu dane o ruchu drogowym czy inteligentne liczniki prądu.

Komunikacja między urządzeniami to dopiero początek cyfrowej transformacji biznesu. Kolejnymi etapami są automatyczna analiza danych, ich przetwarzanie i raportowanie w przystępny sposób. To dziedzina, w której Orange Polska chce być przewodnikiem dla innych firm.

Jesteśmy przygotowani na nadchodzące zmiany – z jednej strony inwestujemy w rozbudowę sieci, z drugiej, jako partner w rozwoju cyfrowego biznesu, oferujemy zaawansowane rozwiązania z zakresu analityki danych, telemetrii, API czy robotyki.

Kto będzie największym beneficjentem telefonii komórkowej nowej generacji?

Zmiany związane z wprowadzeniem sieci 5G rozpoczną się od miast, które jako przestrzeń społeczno-industrialna posiadają mnóstwo podłączonych do sieci czujników, urządzeń i obiektów. Dzięki nowej technologii będą mogły one współdziałać ze sobą w zupełnie innym wymiarze. Przez rozwój 5G mogą zmienić się praktycznie wszystkie sektory, które chcą konkurować w oparciu o cyfrowe innowacje i wysokie kompetencje technologiczne, zaczynając od produkcji zaawansowanych technologii, a na rolnictwie kończąc.

Smart City – inteligentna przestrzeń miejska

Szczególnym obszarem, który z jednej strony ma olbrzymi potencjał biznesowy a z drugiej bardzo istotne znaczenie społeczne, jest koncepcja budowy i komercjalizacja inteligentnych przestrzeni miejskich, czyli Smart City. W Orange oferujemy komercyjnie wiele rozwiązań dla miast: inteligentne rowery, oświetlenie uliczne, parkingi, cyfrowe ławki, zdalny odczyt wody, monitoring miejski czy ładowarki elektryczne do aut. Cyfryzacja przestrzeni miejskiej jest już faktem, a potencjał 5G umożliwi wdrożenie inteligentnych rozwiązań na szeroką skalę.

Industry 4.0 – wizja digitalizacji i robotyzacji przemysłu

W najbliższych latach przemysł będzie jednym z sektorów najbardziej absorbujących innowacyjne technologie i rozwiązania z obszaru: IoT, BDA, AI, machine learning, połączonych urządzeń, robotów i maszyn wyposażonych w tysiące sensorów i funkcjonujących w ramach jednego ekosystemu.

Wizję Industry 4.0 w Orange rozumiemy jako synergiczne połączenie rozwiązań ICT, np. SDN czy cloud computing z innowacyjnymi technologiami. Dzięki  wsparciu 5G możliwe będzie  osiągniecie skalowalności rozwiązań wymagających zarządzania olbrzymią ilością danych w czasie rzeczywistym.

Projekt z branży Retail, w jakim obecnie uczestniczy Orange

We współpracy z jednym z naszych partnerów z branży FMCG pracujemy nad innowacyjnym projektem sklepu przyszłości.

Zaproponowaliśmy szereg zaawansowanych rozwiązań m.in. Digital Signage, inteligentne półki, cyfrowe etykiety, aplikację na smartfony i indywidualny program lojalnościowy.

Nasz sklep przyszłości wyposażony będzie w nowoczesne technologie. Oznacza to olbrzymie ilości danych, których skuteczne wykorzystanie w dużej mierze zależy od przekazania ich do baz oraz centrów analityki.

Technologia 5G o dużych przepływnościach, minimalnym opóźnieniu i elastyczności w budowaniu, pozwoli osiągnąć skalę takich rozwiązań, co jest naszym celem.

5G w Orange

Za nami już pierwsze pokazy i testy 5G w Orange Polska – w Warszawie i Gliwicach w ubiegłym roku oraz w Zakopanem w lutym tego roku. We wrześniu rozpoczęliśmy testy 5G w Warszawie na niespotykaną dotąd skalę, bo po raz pierwszy zaprosiliśmy do nich także naszych klientów biznesowych. Zależy nam na rzetelnym i kompleksowym sprawdzeniu działania wszystkich elementów nowej sieci. Przed nami kolejne wdrożenie w Lublinie, jeszcze w tym roku. Program 5G pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej. Dzięki największemu w historii firmy programowi inwestycyjnemu łącza o bardzo wysokiej przepustowości dostępne są już w ponad 120 miastach w Polsce. W przyszłości mogą one posłużyć do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G.


Autor:

Bożena Leśniewska, Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego Orange Polska

Last Updated on 7 maja, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA