Dekarbonizacja przemysłu w praktyce – od gospodarki obiegu zamkniętego po wychwytywanie emisji CO2
Europejski przemysł stoi przed wyzwaniami związanymi z dekarbonizacją łańcuchów wartości, przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności. Kluczowym sektorem jest budownictwo, które odpowiada za 38 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej i stanowi jeden z ośmiu priorytetów Zielonego Ładu. Co może pomóc w jego transformacji?
Inicjatywy w ramach Zielonego Ładu przyspieszają transformację budownictwa, w tym polskiej branży cementowej, która jest trzecim największym producentem cementu w Europie. Rozwój tego sektora może mieć ogromny wkład w realizację celów klimatycznych. Już teraz jest on jednym ze światowych liderów w zastosowaniu recyklingu i technologii niskoemisyjnych.
GOZ w praktyce
Gospodarka cyrkularna prowadzi do znaczącej dekarbonizacji w zakresie technologii produkcji oraz produktów. Przykładem jest firma Holcim Polska (dawniej Lafarge), która przetwarza rocznie 1,8 mln ton odpadów. Odpady nie poddające się recyklingowi stosuje do produkcji paliw alternatywnych, zastępując tym samym węgiel w ponad 80 proc. Z kolei odpady z innych gałęzi przemysłu, takie jak popioły, żużle czy uboczne produkty spalania, zagospodarowuje jako surowce do produkcji cementu. Pomaga to obniżyć ilość klinkieru w cemencie, którego wypalenie odpowiada za największą część emisji procesowych.
– Istotnym elementem dla Holcim Polska jest zamknięcie obiegu w budownictwie. Obecnie tworzymy centra recyklingu ECOCycle, które pozwolą na ponowne wykorzystanie materiałów rozbiórkowych. Ma powstać pięć takich platform, gdzie będziemy przetwarzać odpady rozbiórkowe. Dzięki temu damy nowe życie kruszywom, które można będzie wykorzystać do nowej infrastruktury. Do 2030 r. chcemy produkować 1 mln ton kruszyw ECOSource rocznie – mówi Michał Głowacki, Dyrektor Generalny Kruszyw w Holcim Polska.
Pionierskie technologie
Tylko w Polsce przez 30 lat branża zainwestowała ponad 10 mld złotych w modernizację zakładów, zastąpienie węgla paliwami alternatywnymi, a ostatnio w innowacje w zakresie CCS (wychwytywanie i magazynowanie CO2). CCS jest jedyną metodą umożliwiającą ograniczenie emisji procesowych, dlatego sektor cementowy stał się pionierem we wdrażaniu tych technologii.
Projekt Holcim Polska – Kujawy Go4ECOPlanet jest pierwszą pełnoskalową inwestycją w wychwytywanie CO2 w kraju. Zakłada on całkowite wychwycenie dwutlenku węgla z procesów produkcyjnych i produkcję cementu bezemisyjnego. Ponadto, będzie modelowym przykładem dla innych branż, gdyż pozwala na replikację rozwiązania w przemysłach energochłonnych.
Szeroko pojęty sektor budowlany od wielu lat robi wiele, aby ograniczać emisje poprzez długofalowe inwestycje i innowacyjne rozwiązania. Dlatego europejskie przepisy powinny być nie tylko ambitne, ale również uwzględniać wymagania i aktualną sytuację w poszczególnych branżach. Pomoże to utrzymać dekarbonizację w centrum działalności oraz zachować konkurencyjność polskiego przemysłu.
Last Updated on 12 listopada, 2024 by Elżbieta Wieleba