Fikcyjne podatki dla Polaków za milionowe spadki z USA

Fikcyjne podatki dla Polaków za milionowe spadki z USA

Fikcyjne podatki od spadku z USA to trend rozwijający się w internecie. Bardzo często osoby starsze i mniej zaradne technologicznie padają ofiarami oszustw na spadek.

– Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia przed kilkoma tygodniami, gdy w kancelarii pojawił się pan Janusz z Opola i poinformował nas, że zapłacił 300 tys. dolarów amerykańskich prawnikowi z USA, który przekazał mu drogą mailową, że otrzymał 18 mln USD spadku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Pluta, wspólnik zarządzający w kancelarii Baran&Pluta.

Prawnik z USA zapewniał, że nie ma sensu kontaktowanie się z polskimi adwokatami, argumentując to tym, że nie znają się na amerykańskim prawie spadkowym.

Jako warunek otrzymania spadku podał fikcyjne podatki. Po ich opłaceniu Polak został poproszony o przelanie kolejnych opłat, co także zrobił. W ten sposób stracił równowartość 300 tys. USD.

– Poinformowaliśmy go, że w USA nikt i nigdy nie płaci z własnej kieszeni podatku od spadku – wyjaśnia mec. J. Pluta. – Taki podatek płaci masa spadku, a prawnik czy administrator spadku nigdy nie poprosi spadkobiercy o żadne pieniądze na opłacenie podatków od spadków i darowizn, co jest bardzo istotne, bo właśnie większość oszustw opiera się na tym.

Pan Janusz stracił więc pieniądze, które trafiły może na Filipiny, a może do RPA. Nie będą one już możliwe do odzyskania.

Prawnik z USA okazał się fikcyjny, a wszystkie dokumenty przekazywane mailowo były podrobione.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja stwarza coraz więcej problemów


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 5 września, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS