Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym SLIM

Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym SLIM

Japonia wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem księżycowym w czwartek rano po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody. Lądowanie urządzenia na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) podała, że rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii. Startem zajmowała się firma Mitsubishi Heavy Industries.

Rakieta przenosi statek kosmiczny Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) agencji JAXA, nazywany „księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania. Lądowanie SLIM na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.

Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem dwa tygodnie po tym, jak Indie stały się czwartym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3 na południowym biegunie Księżyca.

Dwie wcześniejsze próby lądowania na Księżycu, podjęte przez Japonię w ubiegłym roku, nie powiodły się. W pierwszej, w listopadzie, JAXA straciła kontakt z lądownikiem niesionym przez rakietę NASA. W kwietniu lądownik rozbił się podczas próby zejścia na powierzchnię Księżyca.

Przeczytaj także: Ekspert: Indie to wyjątkowy gracz w wyścigu kosmicznym


Źródło: naukawpolsce.pl

Last Updated on 8 września, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS