Już ponad stu chirurgów w Polsce operuje przy wsparciu robotów

Już ponad stu chirurgów w Polsce operuje przy wsparciu robotów

W Polsce pracuje ponad 100 chirurgów wyszkolonych i certyfikowanych w zakresie możliwości wykonywania operacji przy wsparciu robotów. Tak nowoczesna medycyna, to szansa, aby redukcja błędów możliwych do popełnienia spadła aż o 60%.

Rynek robotyki chirurgicznej na świecie rośnie w tempie 25% rok do roku. Tak wysoka dynamika spowodowana jest starzejącym się społeczeństwem, zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. To wiąże się z większą liczbą chorób przewlekłych i onkologicznych. W takich przypadkach precyzja zabiegu ma duże znaczenie, stąd rosnąca liczba operacji z użyciem robotów chirurgicznych.

Zmienia się również nastawienie pacjentów, którzy oczekują stosowania coraz mniej inwazyjnych metod leczenia, pozwalających szybciej wrócić do aktywności życiowej i zawodowej.

Te wartości, które dla pacjenta niesie ze sobą robotyka, to krótszy czas hospitalizacji i przede wszystkim bardzo wysoki stopień precyzji, co w chorobach onkologicznych ma wyjątkowe znaczenie. Wysoka precyzja jest zasługą robota, a jednak różnicę czyni nie robot, to efekt kompetencji i kwalifikacji lekarzy.

– W Polsce pracuje ok. 100 chirurgów wyszkolonych i certyfikowanych w zakresie możliwości wykonywania operacji robotycznych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeska zarządu w Grupie Upper Finance oraz członkini Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali. – Na świecie takich chirurgów jest 65 tys., to oznacza, że w Polsce mamy jeszcze do przebycia dość długą drogę.

Certyfikacja to tylko warunek dopuszczający, czyli wstępny, a więc pozwalający lekarzowi rozpocząć wykonywanie zabiegu. Nie oznacza jednak kompetencji klinicznej. Uzyskanie kompetencji klinicznych poprzedzone jest wymaganiami związanymi z kolejnymi szkoleniami, w specjalnych i dedykowanych centrach szkoleń.

– Takie centra przygotowały specjalne zwalidowane programy kształcenia, prowadzące do redukcji błędów możliwych do popełnienia aż o 60%, a jednocześnie skraca się czas operacji aż o 15% – wyjaśnia Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital.

Przeczytaj także: Rosiczka rozbroi bakterie oporne na antybiotyki


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 28 listopada, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS