Naukowcy opracowali radykalnie szybszą łączność satelitarną
Naukowcy opracowali radykalnie szybszą łączność satelitarną. Dzięki unikalnemu rozwiązaniu – technologii E-SSA, możliwe jest radykalne zwiększenie przepustowości bez konieczności rezerwowania dodatkowych pasm radiowych. To przełom w dziedzinie łączności satelitarnej dla internetu rzeczy – ocenili specjaliści.
– Dzięki rozwijanemu przez naukowców Politechniki Wrocławskiej, firmę OrbitsIQ Global oraz Europejską Agencję Kosmiczną projektowi przesyłanie danych z milionów urządzeń na całym świecie stanie się szybsze i bardziej niezawodne. To przełom w dziedzinie łączności satelitarnej dla internetu rzeczy – napisano w komunikacie przesłanym w czwartek przez wrocławską uczelnię.
Międzynarodowy zespół, którego kluczową częścią są naukowcy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, wdraża swoje oryginalne rozwiązanie – technologię E-SSA (Enhanced Spread Spectrum Aloha). Pozwala ona na radykalne zwiększenie przepustowości bez konieczności rezerwowania dodatkowych pasm radiowych.
Do tej pory urządzenia umożliwiające łączność satelitarną często musiały „czekać w kolejce”, by przesłać dane. Nowa technologia zmienia te zasady – informują naukowcy.
– Działa ona jak wielopasmowa autostrada. Pozwala setkom urządzeń nadawać dane jednocześnie na tym samym kanale radiowym, bez wzajemnego zakłócania odbioru transmisji – tłumaczył dr hab. inż. Paweł Kabacik z Politechniki Wrocławskiej.
Wysoka skuteczność nowego rozwiązania
Podczas testów przeprowadzonych na modelu satelity system potwierdził wysoką skuteczność: obsłużył 500 urządzeń komunikujących się w tym samym momencie. W ciągu zaledwie jednej sekundy nowa technologia poprawnie odebrała nawet 30 tys. pakietów z danymi.
To znaczący postęp w porównaniu z systemami, które są obecnie używane. Zapotrzebowanie na przesyłanie danych przez satelity jest ogromne i systematycznie rośnie. Dotyczy to wielu obszarów naszego życia: od transportu i logistyki po rolnictwo i energetykę. Nowe rozwiązanie usprawni działanie milionów czujników.
Naukowcy na nowo podeszli do zagadnienia, w jaki sposób urządzenia korzystające z satelitarnego internetu mogą dzielić się dostępnym pasmem radiowym.
– Przy wykorzystaniu najnowocześniejszych układów scalonych i procesorów oraz ostatnich osiągnięć w przetwarzaniu sygnałów, przedstawiliśmy system, który jest znacznie bardziej pojemny, a także zapewnia poprawną obsługę zapotrzebowania na wymianę dużej liczby krótkich informacji – dodał Kabacik.
Polska i europejska technologia
Opracowanie tego rozwiązania to efekt połączenia wiedzy naukowców z Politechniki Wrocławskiej z doświadczeniem inżynierów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. W projekcie uczestniczyli także specjaliści z firmy OrbitsIQ Global, która działa także w Polsce.
– Współpraca z wrocławską uczelnią to dla nas kluczowy krok w budowaniu bezpiecznej łączności na całym świecie. To nie jest zwykłe udoskonalenie, ale duża rewolucja na rynku usług łączności satelitarnej – ocenił prezes OrbitsIQ Global Joe Euteneuer.
Przeczytaj także: Załoga Artemis II odzyskała łączność po oblocie ciemnej strony Księżyca
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Last Updated on 10 kwietnia, 2026 by Krzysztof Kotlarski