Raport Banku Pekao S.A. o cyberbezpieczeństwie: Czy czujemy się bezpiecznie w Internecie? Cztery typy postaw Internautów

Raport Banku Pekao S.A. o cyberbezpieczeństwie: Czy czujemy się bezpiecznie w Internecie? Cztery typy postaw Internautów

Co drugi dorosły Polak deklaruje, że czuje się w Internecie bezpiecznie wynika z najnowszego raportu Banku Pekao S.A., dotyczącego zachowań w wirtualnej rzeczywistości. Zdaniem aż 82% respondentów najlepszą odpowiedzią na zagrożenia w sieci jest rozwaga i bycie uważnym. Bank udostępnił również test, dzięki któremu każdy może określić, jakim jest typem internauty i jakie kroki powinien podjąć, aby bezpiecznie poruszać się w sieci.

W jakim stopniu jesteśmy świadomi zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni? Czy potrafimy zadbać o swoje bezpieczeństwo? Jak sobie z tym radzimy? Jakie prezentujemy postawy i taktyki działania? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport Banku Pekao pt. „Czy czujesz się bezpiecznie w Internecie”, w którym wnioski z rozmów z Internautami zostały połączone z pomiarem ankietowym wśród dorosłej populacji Polski.

Statystycznie 13 mln dorosłych internautów, czyli jak wynika z badania, co trzeci Polak był ofiarą co najmniej jednego cyberprzestępstwa. Najczęściej wskazywane były infekcja urządzenia, utrata pieniędzy z rachunku bankowego, wykorzystywanie danych do podszywania się, głównie po to by potem oszukać znajomych. 47% respondentów badania wie, co zrobić w przypadku ataku, jednak tylko co trzeci ankietowany zgłosił fakt zaistnienia przestępstwa.

Zatem problem cyberataków jest znany respondentom. Jednak wiedza o zagrożeniach jest rozproszona i chaotyczna. Zaledwie 36% ocenia swoją wiedzę o sieci jako zdecydowanie lub raczej dużą. Jednak, co jest optymistyczne, już ponad połowa wszystkich uczestników badania (53%) jest otwarta na poszerzanie wiedzy. Zdaniem 55% to banki powinny informować o zagrożeniach w sieci.

W dzisiejszym świecie kwestie związane z bezpieczeństwem w przestrzeni internetowej stają się coraz bardziej istotne. Przygotowany przez nas raport pokazuje, że niezwykle ważne jest zrozumienie zagrożeń, z jakimi możemy zetknąć się w sieci. Bank Pekao poprzez swoje działania aktywnie i regularnie angażuje się w edukację swoich klientów i stara się zwiększać ich świadomość w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. W procesie kształcenia banki i instytucje finansowe powinny odgrywać szczególną rolę – powiedział Piotr Zborowski, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Raport Pekao pokazuje, że aż 82% respondentów jest zdania, że rozważne zachowanie w sieci jest ważniejsze niż stosowanie najlepszych technologii i programów zabezpieczających. Aby uchronić się przed oszustwami i atakami internauci stosują różne zabezpieczenia. Najczęstszą taktyką jednak jest ostrożność. Ponad połowa respondentów unika otwierania linków lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł; 42% badanych osób korzysta z programów antywirusowych; 40% nie loguje się do publicznego WIFI; 38% stosuje hasła/PIN-y do kont lub urządzeń; 36% uważa na to, co zamieszcza w sieci.

– Internet to wygoda, efektywność, praktycznie nieograniczone możliwości dla działań zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Jednak każda taka nasza aktywność musi opierać się na fundamentach bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni. W Internecie należy działać rozsądnie, stosując zasadę ograniczonego zaufania. Bez zastosowania podstawowych reguł, ryzykujemy bezpieczeństwo naszych danych, naszą prywatność i nasze pieniądze – mówi dr Joanna Świątkowska, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa, Chief Operating Officer w European Cyber Security Organisation (ECSO).

Raport, opracowany przez Bank Pekao S.A. skupia się na analizie zachowań Polaków w sieci. W trakcie badania zidentyfikowano cztery podstawowe typy internautów. Są to: Minimaliści (30% ankietowanych), Zaradni (28%), Pragmatycy (27%) i Ryzykanci (15%). Każda z tych grup różni się w swoim podejściu do bezpieczeństwa, wiedzy na temat zagrożeń oraz sposobach zabezpieczeń stosowanych podczas korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych.

Jak zaznaczają autorzy raportu,większość z nas zdaje sobie sprawę z istniejących zagrożeń, choć różnimy się w ich odbiorze, a także inaczej na nie reagujemy. Najczęściej cyberataku doświadczają Ryzykanci – 78% respondentów z tej grupy przyznaje się, że byli celem cyberzłodziei. Najrzadziej cyberprzestępstwa dotykają Pragmatyków (45%). Zapewne wynika to ze sposobu, w jaki obie grupy zachowują się w Internecie. Pragmatycy spędzają w nim najmniej czasu i bardzo dbają o swoje bezpieczeństwo. Ta cecha upodabnia ich najbardziej do grupy Zaradnych. Minimaliści z kolei przebywają w sieci ponad 6 godzin dziennie, czyli o 30 minut więcej niż wynosi średnia. Czują się tam swobodnie. Jednak charakteryzuje ich również duży poziom zagubienia. Więcej o charakterystyce poszczególnych grup można przeczytać w RAPORCIE.

Dodatkiem do raportu Pekao jest test, dzięki któremu każdy może sprawdzić, który z profili najtrafniej charakteryzuje jego zachowania w sieci. Po jego wykonaniu otrzymamy także wskazówki, na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie korzystać z Internetu – link do: Test – Bank Pekao S.A.


O Banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

Last Updated on 4 lipca, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA