Trzej tajkonauci wrócili po półrocznej misji na stacji orbitalnej

Trzej tajkonauci wrócili po półrocznej misji na stacji orbitalnej

Po półrocznej misji załoga chińskiej stacji orbitalnej Tiangong powróciła we wtorek rano na Ziemię. Chińska agencja rządowa Xinhau podała, że kapsuła z trzema tajkonautami bezpiecznie wylądowała na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Tajkonauci – Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao – przebywali na stacji orbitalnej przez 154 dni, podczas których odbyli 8-godzinny spacer kosmiczny i przeprowadzili szereg eksperymentów medyczno-naukowych.

Dowódca misji Jing po powrocie ze swojej czwartej misji podzielił się przemyśleniami, mówiąc, że „ciało astronauty może być nieważkie, ale nie jego dusza”.

Z kolei Gui nie ukrywał ekscytacji: „Niezależnie od tego, czy będę w kosmosie, czy wrócę na Ziemię, będę w sercu Wszechświata, wiedzy i działania. Będę z niecierpliwością czekał na ponowną podróż służbową na chińską stację kosmiczną!”

We wtorek po południu załoga powróci do Pekinu, gdzie tajkonauci zostaną odizolowani na okres rekonwalescencji, przejdą kompleksowe badania lekarskie i ocenę stanu zdrowia.

Zakończona we wtorek misja Shenzhou-16 jest piątą wyprawą chińskich tajkonautów na stację Tiangong, co oznacza „Niebiański Pałac”.

Na stacji orbitalnej będzie nadal pracować załoga misji Shenzhou-17, która również składa się z trzech osób. Na stację przybyli 26 października i spędzą tam pięć miesięcy.

Przeczytaj także: Kosmiczne elektrownie są możliwe – wskazuje nowe badanie


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 2 listopada, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS