After the Pandemic and a Barbaric War: Building an Ethical Market Economy

After the Pandemic and a Barbaric War: Building an Ethical Market Economy

Drugi dzień VIII edycji konferencji „Sustainable Economy Summit”, która miała miejsce 30-31 maja 2022 roku w hotelu Sheraton Grand Warsaw, otworzyliśmy wystąpieniem Gościa Specjalnego: Guya Standinga, Brytyjskiego Profesora (University of London), ekonomistę, specjalistę w zakresie badań nad rozwojem, który wygłosił przemówienie pt. “Po pandemii i barbarzyńskiej wojnie: budowa etycznej gospodarki rynkowe”.

Mieliśmy wielką przyjemność gościć tak ciekawą osobę, jak Guy Standing na naszej konferencji. Przedstawił nam ciekawą i pobudzającą przemowę o niesprawiedliwościach w zglobalizowanej gospodarce i o tym jak ten system ma być naprawiony zanim kompletnie ulegnie w gruzach.

Swoje wystąpienie Profesor Standing zaczął od pogratulowania w imieniu wielu wpływowych ludzi na świecie, polskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy “…patrząc na tę ohydną wojnę, wielu z nas podziwia jak Wy, Polacy, przyjęliście Ukraińców. Doskonale to świadczy o waszej ludzkości oraz wspólnej woli do przeciwstawienia się dyktatorskim czynom destrukcji, morderstwa i gwałtu”.

Podczas swojego wystąpienia Guy Standing odwoływał się do książka Karla Polanyiego „Wielka Transformacja”, w której mówa o nierównościach i niepewnościach w XIX i początkach XX wieku. “Struktura społeczna rosła w potędze…, dopóki niemal nie doszło do zniszczenia ludzkości i cywilizacji” – skomentował Profesor. Co więcej, Pan Profesor wspomniał o Rewolucji Gospodarczej w Chicago w latach 80. XX wieku, która stworzyła coś co teraz jest zwane jako neoliberalizm. Te wydarzenia stworzyły najbardziej kontrolowany rynek pomimo zamiaru kreowania wolnego rynku, co w konsekwencji doprowadziło do gospodarki spekulatywnej. W tym okresie firmy z USA zdominowały światową gospodarkę.

Profesor Standing wspomniał też o Larrym Finku, byłym prezesie organizacji Blackrock, która przejęła władzę nad światem finansów od Goldman & Sachs. Mówił także o niesprawiedliwym dominowaniu rynków oraz braku rywalizacji między firmami. Zdaniem Profesora teraz bogatsze firmy wykupują słabsze, żeby pozbyć się konkurencji jaka powinna istnieć na wolnym rynku.

„Musimy stworzyć system uniwersalnych praw intelektualnych, który będzie korzystny dla korporacji z USA” – taki cytat byłego dyrektora wykonawczego z firmy Pfizer, Eda Pratta przytoczył Pan Standing w dalszej części swojego wystąpienia.

Po odejściu ze swojego stanowiska w Pfizer, Pan Pratt stworzył mały komitet nazwany „Handlowe Aspekty Praw Własności Intelektualnej” (TRIPS), jednocześnie założono „Światową Organizację Praw Intelektualnych” (WIPO). Wzmocniło to potęgę praw patentowych, pomimo, że naukowo stwierdzono, że patenty nie promują innowacji ani wzrostu gospodarczego. Profesor Standing podał, jako przykład, brak szczepionek dla biednych państw. W trakcie pandemii, plutokraci, elita, milionerzy, zrobili rekordowe zyski, a klasa społeczna – ucierpiała. Ludzie nie byli w stanie podejmować decyzji racjonalnych, wynikiem tego była utrata wypłat i niepewność zarobków. Globalizacja gospodarki doprowadziła do tego, że wykwalifikowana i niewykwalifikowana siła robocza jest zlecana za granicę, a podatki nie są opłacane w kraju tylko poprzez tak zwane „raje podatkowe”. Wszelka pomoc jest oferowana wyłącznie przez telefon lub Internet z innego kraju.

Wracając do sytuacji gdzie TRIPS interweniował, USA nigdy nie przegrało ani jednej sprawy. Należy zwrócić uwagę, iż prezesem Banku Światowego musi być Amerykanin. System jest tak zorganizowany aby bogaci bardziej się wzbogacili, korporacje nie ponosiły odpowiedzialności finansowych ani jakichkolwiek innych, a biedni coraz bardziej wpadali w długi z których jest ciężko wyjść. Profesor Standing wspomniał również o potrzebie reformacji TRIPS, tak aby otworzyć rynki światowe oraz bardziej zbalansować szansę na zarobki.

Na koniec swojego wystąpienia Pan Profesor Standing mówił o prawach do zarobków podstawowych. Na czterech kontynentach przedstawił wiele modeli, które pokazują, że ludziom z wyższym dochodem poprawia się zdrowie psychiczne i fizyczne oraz dieta. Ludzie stają się bardziej wydajni w pracy, zdobywają lepszą edukację. Na finał swojej prezentacji pochwalił również organizatorów konferencjiSustainable Economy Summit za promowanie i wspieranie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

Last Updated on 20 czerwca, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA
TAGS