Jak skutecznie zarządzać zespołem w organizacjach na bazie wiedzy o służbach i siłach specjalnych?

Jak skutecznie zarządzać zespołem w organizacjach na bazie wiedzy o służbach i siłach specjalnych?

22 września 2022 roku w hotelu Sheraton Grand Warsaw na spotkaniu klubowym Executive Club, wystąpił Pan Andrzej Kruczyński, Prezes Centrali Szkoleń AT, były oficer GROM-u, a także uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Pan Andrzej podzielił się swoim doświadczeniem związanym z kierowaniem zespołami ludzi.

Swoją wypowiedź rozpoczął od przywołania twórcy jednostki wojskowej GROM-u, pułkownika Pana Sławomira Petelickiego, który w latach 90. postanowił stworzyć w Polsce jednostkę specjalną na wzór zachodni. Jego plan nie należał do łatwych, jednak dzięki posiadanym kompetencjom i umiejętnościom, udało mu się zrealizować obrany przez siebie cel. Według słów Pana Andrzeja Kruczyńskiego, w każdej branży trzeba mieć pewną wizję, należy zabłysnąć nowym pomysłem w działaniach, co też udało się wspomnianemu twórcy jednostki GROM-u. Poza posiadaniem wizji, pułkownikowi nie brakowało daru przekonywania. Punktem wspólnym dla wojska i biznesu jest także umiejętność szybkiego zdobywania i przetwarzania informacji. Uzyskanie przewagi informacyjnej może pozwolić nam wyprzedzić konkurencję i zadecydować o ostatecznym sukcesie. Ważne są także motywatory, czyli czynniki, które pchają nas do przodu.

W dalszej części przemówienia, Pan Andrzej zaprezentował wydarzenia takie jak Euro 2012 czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 w RPA. Na podstawie tych dwóch podobnych wydarzeń pokazał jak dużą rolę odgrywa dobra organizacja. Po dobrze zorganizowanym Euro 2012, jako Polacy do dziś czerpiemy korzyści wynikające z bardzo pozytywnych opinii. Ludzie z całego świata zobaczyli, że Polska to kraj, w którym można się dobrze bawić, zobaczyć coś ciekawego i co najważniejsze – warto tu wrócić.

Podczas pierwszego ze wspomnianych wydarzeń, mówca pełnił funkcję Szefa Bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pan Andrzej podkreślał, że bardzo ważne jest stworzenie zgranego zespołu, na którym można będzie polegać, a także czerpanie z doświadczeń ludzi, którzy mieli już styczność zawodową związaną z ochroną imprez masowych.

Pan Andrzej zwrócił uwagę na dużą nieproporcjonalność w ilości widzów do pracowników nadzorujących i dbających o bezpieczeństwo. Stosunek wychodził około 55 tys. widzów do 3 tys. pracowników. Zaznaczył przy tym, że spośród tych 3 tys. pracowników, 97% z nich to osoby pracujące nie w pełnym wymiarze czasu, głównie studenci oraz osoby starsze. „Z żołnierzami jest dużo łatwiej, wystarczy wydać rozkaz, spojrzeć w oczy i oni wiedzą o co chodzi. Z cywilami jest troszeczkę inaczej, trzeba się pokazać z dobrej strony, zbudować zespół.”

Jak skutecznie zarządzać zespołem w organizacjach na bazie wiedzy o służbach i siłach specjalnych?

Zarządzanie kapitałem ludzkim okazało się być prawdziwym wyzwaniem, ale udało się.

Z kolei mając na uwadze wydarzenie Mistrzostw Świata w RPA, prelegent wypowiedział się na temat niewłaściwych działań i niedociągnięć, które doprowadziły do zepsucia imprezy. Zostały wydane ogromne pieniądze, natomiast w głowach odwiedzających, często pozostał jedynie niesmak.

Następnie Pan Andrzej podjął tematykę bezpieczeństwa w obecnych realiach. Przedstawił uczestnikom zarys niedawno odbytej konferencji w Kijowie, na której osobiście przebywał i w której udział wzięli m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Ołeną Zełenską, premier Ukrainy Dmytro Szmyhal, premier Polski Mateusz Morawiecki oraz wielu innych zagranicznych polityków. Ciekawym punktem spotkania była relacja kilkunastoletniego chłopca, który zapragnął pomóc armii ukraińskiej w działaniach wojennych. Zaoferował swojego dobrze wyposażonego drona i zdawał relacje dla wojska o siłach wroga. Ta wzruszająca historia doskonale obrazuje silną wolę i wysokie morale mieszkańców Ukrainy. Ponadto, na konferencji padło pytanie „Co będzie robiła Ukraina jak już upora się z tym problemem?”. W odpowiedzi najczęściej padało stwierdzenie: szkolenie ludzi pod kątem IT.

Na zakończenie wystąpienia prelegent odpowiadał na pytania gości. Prezentacja okazała się bardzo merytoryczna i ciekawa. Szkoda tylko, że taka krótka.


ANDRZEJ KRUCZYŃSKI

Były oficer GROM-u, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Od kilku lat częściej w roli trenera, kierownika szkoleń, konsultanta i instruktora. Przygotowane przez niego programy szkoleniowe tworzą nowe standardy z zakresu bezpieczeństwa. Autor książki „Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW Grom”.

Last Updated on 25 października, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS