NANOSREBRO – METAL NA WAGĘ ZDROWIA

NANOSREBRO – METAL NA WAGĘ ZDROWIA

Srebro w tworzywach sztucznych to dość niecodzienne połączenie. Skąd pomysł na takie rozwiązanie?

Srebro głównie kojarzone jest z cennym kruszcem i zastosowaniem jako metal szlachetny w produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Srebra używa się też do produkcji sprzętu elektronicznego, gdzie jest cenione za bardzo dobrą przewodność elektryczną, a z kolei właściwości katalityczne srebra sprawiają, że znajduje ono zastosowanie jako katalizator wielu reakcji utleniania. Mniej osób jednak wie, że srebro ma silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, a dodatkowo jest nieszkodliwe dla ludzi. Ważnym aspektem stosowania srebra jest fakt, że bakterie nie uodparniają się na jego działanie, jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków.

W Smart Nanotechnologies tworzymy nanocząstki srebra, które dzięki silnie rozwiniętej powierzchni właściwej charakteryzują się jeszcze lepszymi właściwościami, co pozwoliło nam opracować nam technologię Polydef.

Czym jest technologia Polydef?

Technologia Polydef to specjalnie opracowane rozwiązanie oparte na nanocząstkach srebra, które pozwala uzyskać właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Obecność nanosrebra w zabezpieczonych polimerach zapewnia efekt biobójczy poprzez inhibicję szlaków metabolicznych drobnoustrojów, przyczyniając się do ich redukcji, eliminacji źródeł nieprzyjemnych zapachów i wydłużenia czasu użytkowania materiału. Komponent zapewnia długotrwałą ochronę mikrobiologiczną oraz zwiększa bezpieczeństwo i atrakcyjność produktu.

Jak trwała jest ochrona antybakteryjna? Aktywność srebra nie zmienia się z czasem, więc tym samym gwarantuje to trwały efekt w odróżnieniu od często używanych organicznych biocydów, które po pewnym czasie wykazują coraz słabsze działanie

i ulegają degradacji. Zatem zastosowanie nanocząstek srebra zapewnia ochronę mikrobiologiczną przez cały cykl życia produktu przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa wyrobów z tworzyw sztucznych dla ich użytkowników. Sam efekt może być osiągnięty poprzez zabezpieczenie powierzchni lub całej objętości wyrobu, uzyskując produkty o samoodkażających się właściwościach.

Na czym jeszcze polega przewaga srebra względem klasycznych środków biobójczych?

Do tej pory do zabezpieczania tworzyw sztucznych stosowano środki biobójcze tzw. biocydy, czyli związki charakteryzujące się ograniczoną trwałością działania oraz negatywnym wpływem na środowisko. Srebro cechuje się wysoką stabilnością oraz silnymi właściwościami biobójczymi wobec mikroorganizmów, natomiast redukcja jego cząstek do nanometrycznych wymiarów pozwala na zwiększenie powierzchni właściwej i uzyskanie znacznie wyższej niż w przypadku dużych cząsteczek aktywności chemicznej i biologicznej. Dlatego też, wykorzystanie nanocząstek srebra pozwala uzyskać efekt bakteriobójczy przy niższym stężeniu substancji aktywnej w porównaniu do konwencjonalnych środków chemicznych, a mimo wysokiego kosztu samego surowca jego użycie go w preparatach nie wpływa znacząco na końcową cenę produktu.

Gdzie zatem możemy spotkać rozwiązania w oparciu o technologię Polydef?

Polimery o właściwościach biobójczych mają zastosowanie w przypadku elementów szczególnie narażonych na działanie mikroorganizmów, takich jak rury wentylacyjne, włączniki światła czy klamki stosowane w szpitalach, poczekalniach, szkołach czy wnętrzach pojazdów komunikacji zbiorowej.

Naszą ambicją jest wdrażanie produktów stanowiących nowy standard poprzez zabezpieczenie ich przed rozwojem chorobotwórczych mikroorganizmów. Oprócz zastosowania w medycynie, budownictwie i transporcie zależy nam na zabezpieczeniu elementów, z których korzystamy każdego dnia.


dr inż. Paweł Smoleń – Manager Badań i Rozwoju w firmie Smart Nanotechnologies S.A.

Last Updated on 27 września, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA