
NCBR organizuje networking nauki z biznesem
20 października br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaprasza naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tworzenie innowacji na spotkanie w ramach stałych platform networkingowych. Poprzez tę inicjatywę rządowa agencja finansująca nowatorskie rozwiązania chce pomóc w podniesieniu efektywności dialogu i wzajemnego zrozumienia nauki z biznesem.
NCBR, które ma już 18-letnie doświadczenie we wspieraniu nowatorskich rozwiązań tworzonych przez jednostki naukowe i firmy, konsekwentnie w swojej nowej strategii stawia na wzmacnianie współpracy między nauką a biznesem. Dlatego też jednym z kroków w tym kierunku było zainicjowanie stałych platform networkingowych.
– Chcemy budować wokół NCBR platformę, która będzie służyć współpracy wszystkich środowisk zorientowanych na wzrost komercjalizacji wyników badań naukowych. Jest to istotne, ponieważ badania i rozwój bezpośrednio wpływają na wzrost gospodarczy Polski. Wierzę również, że z tych spotkań wyłoni się ośrodek myśli i dyskusji, a jednocześnie przestrzeń realnych działań. Dzięki temu możliwe będzie połączenie nauki i biznesu w twórczym dialogu, który z kolei przełoży się na zwiększenie skali wdrożeń. – mówił podczas marcowej inauguracji cyklu networkingowego prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 października br. w Warszawie, w godz. 10:00-16:00 (Warsaw Presidential Hotel przy Al. Jerozolimskich 65/79).
Tego dnia naukowcy i przedsiębiorcy będą wspólnie zastanawiać się nad tym, jak skutecznie wspierać innowatorów, którzy skorzystali z finansowania publicznego, we wdrażaniu wyników ich prac i skalowaniu ich biznesów.
Czy prawo wspiera innowatorów?
W agendzie: wystąpienie dyrektora NCBR, trzy panele tematyczne oraz oczywiście sesje networkingowe.
Uczestnicy spotkania porozmawiają m.in. o tym, czy prawo wpiera innowatorów. Wezmą pod lupę regulacje prawne, które mogą blokować rozwój firm. Zastanowią się, jak sprawdzają się przepisy dotyczące praw własności intelektualnej. Postarają się zidentyfikować główne zagrożenia ze strony przepisów, które czyhają na innowatorów – i co w związku z tym należy zmienić.
W pierwszej dyskusji wezmą udział innowatorzy – praktycy, którzy rozpoczynali swoją działalność naukowo-badawczą od wsparcia ze środków publicznych, a potem przeszli całą drogę budowania biznesu. Swoimi doświadczeniami podzielą się:
- Konrad Frontczak – Centrum Kreowania Innowacji (CKINNO)
- dr inż. Jakub Jasiczak – Porozumienie Spółek Celowych
- dr hab. Adam Kuzdraliński – Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
- dr inż. Tomasz Żernicki – My3DAudio
- mec. Michał Żukowski – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Innteo
Moderatorką dyskusji będzie dr Barbara Pastuszek-Lipińska z NCBR.
Dlaczego firmy nie generują przychodów?
Pytanie, które będzie rozważane w drugim panelu, brzmi: „Dlaczego firmy nie generują przychodów?”. W trakcie dyskusji Martyna Kozłowska-Żukowska z NCBR wspólnie z uczestnikami debaty będzie dociekać. Z różnych perspektyw, czego potrzebują innowatorzy i firmy od instytucji finansujących. Ponadto, rozmówcy zastanowią się, co stanowi dla nich największą przeszkodę, na którym etapie rozwoju pojawiają się trudności, a także w jakiej formie wskazane byłoby wsparcie w ramach ekosystemu innowacji. Do rozmowy zaproszeni zostali:
- dr Marcelina Firkowska – kierowniczka zespołu przedsiębiorczości akademickiej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
- Dariusz Juszczyński – zastępca dyrektora Departamentu Programów Naukowych i Innowacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Science4Business – Nauka dla Biznesu
- Konrad Kosecki – Akces NCBR Sp. z o.o.
- Marcin Seniuk – dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- przedstawiciel Urzędu Patentowego
Jak budować mosty od pomysłu do zysku?
Jak zbudować mosty, czyli jak sprawnie przejść od pomysłu przez „dolinę śmierci” do pełnego rozwoju i zwrotu z inwestycji? – to temat trzeciego panelu. Jego uczestnicy spróbują nakreślić, jak powinna wyglądać strategia rozwoju innowacji z punktu widzenia innowatora, naukowca, przedstawiciela instytucji finansującej, rządowej oraz biznesmena. Udział wezmą:
- Konrad Frontczak – Centrum Kreowania Innowacji (CKINNO)
- Borys Musielak – SMOK Ventures
- dr inż. Dawid Nidzworski – ETON GROUP
- Paweł Płatek – Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW, Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii PACTT
- dr inż. Tomasz Mróz – Ryvu Therapeutics
- Zbysław Ziemacki – Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii, Ministerstwo Finansów
- dr inż. Tomasz Żernicki – My3DAudio
Tę dyskusję poprowadzi dr Piotr W. Zawadzki z NCBR.
Mottem spotkań networkingowych nauki z biznesem jest lepsze poznanie się i budowanie wygodnej drogi łączącej te dwa, zależne od siebie światy. Dlatego NCBR chce pomóc w tym procesie, umożliwiając sprawne wykorzystywanie potencjału polskiej nauki. Jak również istniejącej w naszym kraju infrastruktury badawczej. W rezultacie celem jest wyznaczenie trasy, która jednocześnie uwzględnia potrzeby różnych aktorów zaangażowanych w tworzenie innowacji.
Więcej informacji i rejestracja: https://www.gov.pl/web/ncbr/spotkanie-w-ramach-networkingu-nauki-z-biznesem
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) to agencja rządowa, która łączy świat nauki i biznesu, tworząc sprzyjające warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera polskich przedsiębiorców, znacząco ograniczając ryzyko biznesowe związane z wdrażaniem przełomowych projektów innowacyjnych. Misją NCBR jest realizacja działań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz odpowiadanie na kluczowe wyzwania cywilizacyjne. Centrum realizuje liczne programy krajowe i międzynarodowe, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Pełni również rolę Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Dowiedz się więcej: gov.pl/ncbr
Przeczytaj także: Historyczny sukces polskiej inżynierii – Adam Białachowski został wybrany na Wiceprezydenta FIDIC
Last Updated on 9 października, 2025 by Anastazja Lach