Program InPost Green City. Rola biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju polskich miast

Program InPost Green City. Rola biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju polskich miast

W obecnych czasach ochrona środowiska jest kwestią wymagającą szczególnej uwagi – stoimy u progu kryzysu klimatycznego, który staje się jednym z najbardziej znaczących wyzwań współczesnego świata. Efekty postępu technologicznego, globalne zmiany społeczno-ekonomiczne i demograficzne sprawiły, że musimy zrewidować nasz stosunek do środowiska i wypracować nowe strategie działania wobec nieuchronnych zmian klimatycznych.

W InPost, mamy silne poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne, gdyż jako dostawca usług logistycznych mamy realny wpływ na środowisko na różnych poziomach, między innymi poprzez emisję CO2 podczas logistyki ostatniej mili. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz poprawę jakości życia społeczności lokalnych. W jego realizacji pomaga nam nasza wyjątkowa usługa – dostawa do maszyny Paczkomat®, która nie tylko znacznie ułatwia życie konsumentom, ale jest najbardziej przyjazną dla środowiska metodą dostawy, obniżającą emisję CO2 o 75%.

Nasze obecne działania wpisują się w długofalową strategię, która obejmuje szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych. Naszą flagową inicjatywą, z którą wychodzimy do miast i lokalnych samorządów jest program InPost Green City. Powstał on z myślą o wspieraniu samorządów miast, wsi oraz województw
w realizacji nowoczesnych, ekologicznych inwestycji i zielonej transformacji a także w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, których głosem są dla nas ich przedstawicie w miastach.

Wdrożenie programu InPost Green City wynika z chęci realizacji założeń Smart City – koncepcji inteligentnych miast, która odnosi się do wielu obszarów ich funkcjonowania oraz koncepcji zazieleniania naszych polskich miast. Wspólnym mianownikiem tej idei jest technologia, będąca narzędziem do osiągania kluczowych celów: lepszej jakości życia, lepszej organizacji przestrzeni miejskiej oraz ochrony środowiska i wspierania tym samym koncepcji miast 15 minutowych. We współczesnych miastach technologia i natura koegzystują z sobą, co czyni je nie tylko smart, ale również zielonymi i zrównoważonymi.

Program InPost Green City wspiera rozwój miast zgodnie z ideą „Smart City” poprzez zapewnienie mieszkańcom nowoczesnych usług ekologicznej sieci naszych urządzeń oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony klimatu.

Jednym z przykładów takich działań jest zazielenianie urządzenia, jakim jest Paczkomat® panelami z bluszczu czy też montaż rozchodników na ich dachach. Bluszcz i rozchodniki to rośliny oczyszczające powietrze, gromadzące wody deszczowe, obniżające temperaturę wewnątrz, co przekłada się finalnie na oszczędność energii. Dodatkowo, w miastach roślinność jest schronieniem dla ptaków, motyli oraz innych owadów. Zazielenione urządzenia stanęły już w miastach partnerskich programu m.in.: we Wrocławiu, Gnieźnie, Skarżysku Kamiennej i w Warszawie.

Program InPost Green City

W InPost stawiamy również na rozwój usług ekologicznych i przekonujemy, że warto wybrać nie tylko dostawę do maszyny Paczkomat®, ale także odbierać przesyłki zawsze przy okazji (w drodze z pracy czy szkoły). Wiemy, że wiele osób porusza się po mieście na rowerze, dlatego na prośbę mieszkańców miast partnerskich programu, zdecydowaliśmy się na montaż stojaków, które są dostępne nie tylko przy naszych maszynach, ale także w przestrzeni miejskiej, dzięki czemu zachęcamy jeszcze większą liczbę mieszkańców miast i wsi do odbioru przesyłek rowerem lub jednośladem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, poza stojakami na rowery – montujemy także ławki. Wspólnie z naszymi partnerami samorządowymi podejmujemy działania na rzecz zwiększania komfortu życia mieszkańców polskich miast – przez rozwój mobilnego dostępu do usług miejskich, wspieranie ekologicznego transportu, ograniczanie ruchu samochodowego, czy ochronę powietrza.

Program InPost Green City

W walce o czystość miejskiego powietrza szybka elektryfikacja floty kurierskiej to działanie niezbędne. To nie tylko kupno samochodów. Wymaga ona także przygotowań na poziomie infrastruktury ładowania. Dlatego też we Wrocławiu i Łodzi, miastach partnerskich w bliskiej odległości od naszych urządzeń staną ładowarki elektryczne spełniając tym samym główny cel Programu, a mianowicie ograniczenie emisji CO2 i ruchu samochodów w centrach miast, a tym samym zagwarantowanie mieszkańcom przebywania i poruszania się w czystej a także nowoczesnej przestrzeni miejskiej.

Dbamy również o integrację naszych urządzeń z najbliższym otoczeniem, łącząc ich funkcjonalność i estetykę. Dedykowana okleina nawiązuje do motywów ekologicznych, pozostając w harmonii z miejskim klimatem. Jesteśmy także otwarci na zaadoptowanie tej powierzchni na potrzeby kampanii społecznych miasta. Poniżej przykład okleiny na urządzeniach w Sopocie.

Program InPost Green City
Program InPost Green City

Angażujemy się na rzecz lokalnych społeczności. W ramach świętowania wejścia Lublina do programu InPost Green City, zostaliśmy partnerem strategicznym Festiwalu Przyrody w Lublinie, którego współorganizatorem był Urząd Miasta Lublin. Wydarzenie było przestrzenią do wymiany doświadczeń między ekspertami od lat zajmującymi się tematem przyrody, a także dało możliwość dotarcia z edukacją do młodszych mieszkańców – dzieci i młodzieży, w której rękach spoczywać będą przyszłe losy naszej planety.

Program InPost Green City

Od lat podejmujemy kluczowe działania w wielu ważnych obszarach społeczno-środowiskowych. Nie startujemy od zera: mamy najbardziej zrównoważony model biznesowy, co doceniają zarówno nasi klienci jak i partnerzy biznesowi. Wspieramy aktywność zawodową kobiet, osiągniecia sportowców, wdrażamy rozwiązania ograniczające emisję CO2, poprawiamy efektywność logistyczną. Stworzyliśmy kompleksową strategię Zrównoważonego Rozwoju po to, aby zapewnić strukturę ramową dla naszych działań i określić jasne cele na przyszłość. Mamy na myśli nie tylko strukturalne programy i inicjatywy, które zamierzamy realizować, ale także rozwijanie koncepcji ładu korporacyjnego, zgodnie z którą będziemy kształtować nasze relacje z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi. www.greencity.pl


O InPost

InPost (AEX: INPST) to wiodąca platforma dostaw dla e-commerce w Europie. Założony przez Rafała Brzoskę InPost to obecnie wiodąca platforma dostaw dla e-commerce, która zrewolucjonizowała rynek przesyłek w Polsce. Jej pierwsze automaty paczkowe (Paczkomat®) oznaczone żółto-czarnym logo pojawiły się  w Krakowie w 2009 roku i bardzo szybko stały się charakterystycznym elementem polskich miast. Dziś oparta o te urządzenia jest największą i najwygodniejszą automatyczną siecią odbioru i nadawania przesyłek w Europie – to łącznie ponad 22 tysięcy nowoczesnych urządzeń, z czego już niemal 18 tysięcy w Polsce. InPost świadczy także usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce w Polsce, współpracując z ponad 40 000 e- sprzedawców. Tylko w roku 2021 firma w ramach usług kurierskich i w automatach paczkowych obsłużyła 517,6 milionów przesyłek.

Od samego początku ambicją Rafała Brzoski było wyjście daleko poza granice kraju i stworzenie największego sukcesu biznesowego Polski na arenie europejskiej. Usługi InPost są dziś dostępne także dla klientów w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpani, Portugalii i krajach Beneluxu. W lipcu 2021 roku InPost przejął za 513 mln euro francuskiego potentata logistycznego Mondial Relay, co było największą polską prywatną inwestycją zagraniczną. Wejście firmy w 2021 roku na giełdę EURONEXT-Amsterdam było największym debiutem europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu. 

Urządzenia Paczkomat® InPost zapewniają konsumentom tańszą, elastyczną, wygodną, przyjazną dla środowiska i bezdotykową opcję dostawy. Dzięki temu InPost tworzy najbardziej ekologiczne rozwiązanie logistyczne dla handlu elektronicznego – dostarczenie do Paczkomatu redukuje emisję CO2 o dwie trzecie w porównaniu z dostawami kurierskimi na obszarach miejskich i aż o 90% na obszarach wiejskich. Ponadto pozwala na zmniejszenie zatorów komunikacyjnych, a także zapewnienie wygodniejszego rozwiązania w zakresie dostarczania paczek konsumentom w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i bez konieczności oczekiwania na przesyłkę w domu. Aplikacja mobilna InPost „InPost Mobile” to jedna z najpopularniejszych aplikacji w Polsce.


Więcej informacji na: www.inpost.pl

Last Updated on 11 października, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA
TAGS