Zdrowie jako inwestycja w przyszłość własną i swojej organizacji

Zdrowie jako inwestycja w przyszłość własną i swojej organizacji

Zorganizowane przez Executive Club wydarzenie „Health & Wellbeing Forum” odbyło się 11 września 2024 roku w malowniczo położonym ośrodku Karma House. Zgromadzeni członkowie Klubu oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać interesujących prezentacji przygotowanych przez partnerów oraz wymiany eksperckich opinii podczas debaty.

Część merytoryczna wydarzenia została poprzedzona wieloma atrakcjami przygotowanymi przez gospodarzy z Karma House, w tym możliwością skosztowania doskonałej pizzy prosto z kamiennego pieca czy wzięcia udziału w pokazie live-cooking poprowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni. Następnie, uczestnicy zostali uroczyście przywitani przez  Beatę Radomską, CEO Executive Club.

Pierwsza z przygotowanych prezentacji dotyczyła wpływu bezpieczeństwa finansowego na wellbeing i nosiła tytuł „Jak nie ulec presji podwyżkowej i jednocześnie zadbać o dobrostan finansowy pracowników?”. Prelegentem był Łukasz Borysławski, Head of Sales & Business Development, Soonly Finance.

W ramach swoich rozwiązań firma Soonly Finance dotarła do 3 milionów Klientów indywidualnych i udzieliła finansowania krótkoterminowego o łącznej wartości ponad 3 mld zł. Teraz wprowadza nowy produkt – PRE-PENSJA – przeznaczony dla klienta biznesowego, którego beneficjentem mają być przede wszystkim Działy HR. Rozwiązanie ma na celu uelastycznienie dostępu do wynagrodzeń, redukcje presji płacowej oraz poszerzenie wachlarza benefitów pracowniczych o narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa finansowego. Szczegółowy opis PRE-PENSJI dostępny jest pod linkiem https://pracownicy.patento.pl/

Prelegent przypomniał, że dbanie o dobrostan finansowy ma bezpośredni wpływ efektywność Firmy oraz motywacje i zaangażowanie pracowników. Opieka zdrowotna czy wsparcie aktywności sportowej przez swoją popularność przestały być traktowane przez Pracowników jako benefity. Warto wyznaczać trendy i sięgać po benefity, które wpisują się w oczekiwania Pracowników i są odpowiedzią na obecną sytuację ekonomiczną.

Kolejne wystąpienie poświęcone zostało kwestii systemowego wsparcia programów benefitowych. Prezentację pt. „Algorytm dobrostanu – Systemowe podejście do wspierania wellbeingu w organizacjach” wygłosił Piotr Szostak, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Rozwoju Produktu, Benefit Systems.

Na starcie prelegent odniósł się do kwestii żywotności firm. Coraz większa konkurencja w branży retail zmniejsza bowiem stopniowo czas aktywności przedsiębiorstw na rynku. Tylko najlepsi utrzymują się na nim naprawdę długo. Bezpośredni wpływ na ten współczynnik ma zaś zdrowie indywidualne, zarówno pracowników, jak i lidera organizacji.

Tymczasem, według badań Benefit Systems (Wellbeing score), 47% Polaków określa swój dobrostan jako średni. Stres, bezsenność, przepracowanie – to przypadłości, które dotyczą bardzo wielu pracowników, często wszystkie jednocześnie. Dobrostan w pracy i w domu łączą się ze sobą i nie można ich traktować rozdzielnie.

Dlatego Benefit Systems opracowało narzędzie Multilife, które pracodawcom pozwala na ocenę dobrostanu pracowników, a zatrudnionym z kolei pozwala podejmować aktywności poprawiające ten dobrostan, w oparciu o tematykę, która interesuje daną osobę (sport, hobby, edukacja, zdrowie, profilaktyka). Multilife to produkt wspomagający zespół nadrodze do zdrowego i satysfakcjonującego życia, dzięki połączeniu wiedzy eksperckiej, współpracy z uznanymi partnerami i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym.

Trzecia i ostatnia z prezentacji tego dnia wygłoszona została przez Kamila Stepucha,  Senior Institutional Network Partner, Pfizer Polska. Wystąpienie zatytułowane „ESG w Praktyce: Modelowy program profilaktyki i edukacji zdrowotnej dla twojej firmy” dotyczyło opieki zdrowotnej i profilaktyki w miejscu pracy.

Zdaniem prelegenta, zdrowie w firmie opiera się na trzech filarach: profilaktyce i ograniczaniu rozprzestrzeniania chorób zakaźnych, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym oraz zapewnieniu odpowiedniego komfortu i ergonomii w miejscu pracy.

Szeroko pojęta profilaktyka oraz ocena ryzyka zdrowotnego w miejscu pracy są kluczowe dla realizacji strategii ESG w firmie. Bezpłatne narzędzie opracowane przez Pfizer Polska pomaga nie tylko stworzyć kompleksowy, dostosowany do realiów i potrzeb danej organizacji program profilaktyki i edukacji zdrowotnej, ale jednocześnie pomaga również stworzyć raport omawiający działania firmy w tym obszarze, który stanowić może istotny element obligatoryjnego raportowania ESG.

Po tym wystąpieniu przyszedł czas na kulminacyjny moment spotkania – debatę „Dobrostan lidera i organizacji”, w której udział wzięli przedstawiciele branży medycznej oraz produktów i usług związanych ze zdrowym trybem życia. Moderowania debaty podjęła się Weronika Ławniczak, Pomysłodawczyni i CEO Instytutu Zdrowia i Urody Holispace oraz Akademii Zdrowa Organizacja. Wśród dyskutantów znaleźli się: Łukasz Borysławski, Head of Sales & Business Development, Soonly Finance,  Beata Osiecka, Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzająca, Kinnarps Polska, Adam Pantkowski, Prezes Zarządu, BioVege, Piotr Szostak, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Rozwoju Produktu, Benefit Systems oraz Paweł Żuk, Prezes Rady Nadzorczej, Centrum Medyczno-Diagnostyczne.

Zdaniem moderatorki, problemem, z którym zmaga się obecnie wiele organizacji, jest budowanie zdrowych organizacji w świecie, w którym tak wielu pracowników zmaga się z wypaleniem i stresem, a firmy żyją coraz krócej. Palącą kwestią są także powszechne schorzenia fizyczne, takie jak choćby otyłość.

Beata Osiecka, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzająca Kinnarps Polska zwróciła uwagę, że liderzy to też ludzie, którzy zarządzają przede wszystkim ludźmi, nie wynikami sprzedażowymi czy udziałem w rynku. Jej zdaniem lider przede wszystkim powinien być autentyczny. Nie musi emanować aurą siły przez cały czas. Autentyczność polega właśnie na przyznawaniu się do słabości i szukaniu wówczas oparcia w zespole. Firma nie może być żywotna, jeśli nie dba o dobrostan pracowników, ale też nie przetrwa bez dbającego o siebie lidera. Z tą opinią zgodził się Paweł Żuk, Prezes Rady Nadzorczej, Centrum Medyczno-Diagnostyczne, mówiąc, że lider, żeby skłonić pracowników do dbania o swój dobrostan, musi sam o niego zadbać. Każdy ma prawo być zmęczony pracą. Każdy jest częścią zespołu, który powinien kompensować trudności przeżywane przez innych. Również Adam Pantkowski, Prezes Zarządu BioVege, podpisał się pod tą tezą stwierdzając, że kluczowe dla lidera jest odpowiednie dobranie zespołu, który będzie wspierał go w momencie, gdy potrzebować będzie odpoczynku.

Łukasz Borysławski, Head of Sales & Business Development, Soonly Finance, podkreślił wagę elementu edukacyjnego w dbaniu o zdrowie organizacji. Sama karta multisport nie uczyni z pracownika osoby aktywnej fizycznie. Kluczowe jest informowanie o zaletach konkretnych benefitów. Trzeba także brać pod uwagę profil pracowników. W przypadku młodego zespołu, popularniejsze będą benefity, które dają korzyść tu i teraz, a nie np. po przejściu na emeryturę. Ważne są odpowiednie konsultacje z zespołem i dobrze dobrana komunikacja. Wtórował mu Piotr Szostak, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Rozwoju Produktu, Benefit Systems, który zaznaczył, iż podstawą budowy dobrostanu pracowników jest edukacja o konieczności i skuteczności pewnych rozwiązań oraz demokratyzacja dostępu do nich. Z drugiej strony do tego tematu podeszła Beata Osiecka, zaznaczając, że dla dobrostanu ważne jest również odpowiednie dobranie firmy do pracownika. Nie powinniśmy na siłę wiązać się z organizacją, której wartości i metody nie odpowiadają naszym oczekiwaniom i przekonaniom.

Na zakończenie „Health & Wellbeing Forum” uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w wieczorze networkingowym w otoczeniu malowniczych krajobrazów rozciągających się wokół ośrodka Karma House.


Partnerzy wydarzenia „Health & Wellbeing Forum”:

BASF Polska, Benefit Systems, MM Brown – marka Chocolissimo, Kinnarps Polska, Patento – marka Soonly Finance, Pfizer Polska oraz realizowany dzięki jego wsparciu projekt edukacyjny Zdrowie, Człowiek Profilaktyka.


Autor: Krzysztof Kotlarski, redaktor Executive Magazine

Last Updated on 17 września, 2024 by Anastazja Lach

KATEGORIA