AI napędza polski przemysł

AI napędza polski przemysł

Sztuczna inteligencja przestaje być wizją przyszłości, a staje się jednym z kluczowych czynników wspierających transformację sektora przemysłowego w Polsce. Z raportu EY Polska wynika, że aż 30% firm produkcyjnych zakończyło już pierwsze wdrożenia AI – to najwyższy odsetek spośród wszystkich branż w kraju. Co więcej, niemal 1/3 przedsiębiorstw planuje w ciągu 18 miesięcy istotne zwiększenie inwestycji w AI, co oznacza wzrost o blisko 50% względem ubiegłego roku.
Zyski, które nie są już wyłącznie obietnicą

– Jako firma dostarczająca rozwiązania chmurowe dla sektora przemysłowego, obserwujemy wyraźne przyspieszenie transformacji cyfrowej w tym sektorze. Firmy już nie tylko testują rozwiązania AI, ale realnie wdrażają je do codziennych działań organizacji – komentuje Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Infrastruktury IT w Polcom.

Zdecydowana większość respondentów badania EY (78%) potwierdza, że osiągnęła zakładane cele dzięki wdrożeniom AI. Najczęściej wymieniane efekty to poprawa jakości usług (40%), zwiększenie skali działania (37%) i wzrost przychodów (35%). Produkcja wyróżnia się nie tylko w zakresie zakończonych projektów, ale również w poziomie priorytetyzacji AI – aż 65% firm z tego sektora uznaje ją za strategiczny kierunek rozwoju.

– Z naszych doświadczeń wynika, że to właśnie przemysł najczęściej potrzebuje infrastruktury, która pozwala szybko skalować obliczenia, np. do analiz predykcyjnych, optymalizacji łańcuchów produkcyjnych czy kontroli jakości w czasie rzeczywistym – dodaje Piotr Szypułka z Polcom.

Silnik dla AI

Wzrost roli AI nie byłby możliwy bez dynamicznego rozwoju chmury obliczeniowej – to dziś nierozerwalny duet. Z badania Polcom „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026” wynika, że 67% ankietowanych przedsiębiorców postrzega chmurę jako główny motor zmian technologicznych w ich organizacjach. To nie przypadek – według prognoz Gartnera, już do 2029 roku połowa wszystkich zasobów obliczeniowych w chmurze będzie wykorzystywana do obsługi zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Dla porównania – obecnie ten udział wynosi zaledwie 10%.

To trend globalny, ale coraz wyraźniej widoczny także w Polsce. Widzimy wzmożone zainteresowanie usługami chmurowymi wśród firm, które chcą nie tylko zwiększyć efektywność operacyjną, ale również uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki AI – podkreśla Piotr Szypułka.

Pora na decyzje: czas eksperymentów się skończył

Dla przemysłu eksperymentalna faza AI dobiegła końca. Przedsiębiorstwa dostrzegają konkretne, mierzalne korzyści – i inwestują dalej. AI staje się nowym standardem technologicznym, podobnie jak przed laty automatyzacja czy robotyzacja. Na rynku, gdzie efektywność, elastyczność i jakość są kluczowe, AI może przesądzić o być albo nie być.

Dla wielu firm to już nie pytanie ‘czy’, ale ‘jak szybko i na jaką skalę implementować innowacje’. Chmura pozwala działać zwinnie i bezpiecznie – to dziś fundament, będący podstawą rozwoju zaawansowanej analityki i automatyzacji – podsumowuje Piotr Szypułka.

Firmy produkcyjne, które do niedawna podchodziły z rezerwą do zaawansowanej cyfryzacji, dziś są liderami we wdrażaniu AI. Przesądza o tym nie tylko potrzeba automatyzacji procesów i redukcji kosztów, ale także coraz większa presja rynkowa oraz oczekiwania klientów dotyczące elastyczności i najwyższej jakości.

Eksperci z Polcom przewidują, że najbliższe kilkanaście miesięcy przyniesie intensywny wzrost projektów opartych na AI i chmurze – nie tylko w dużych firmach, ale również w sektorze MŚP, który w Polsce odpowiada za znaczną część procesu produkcyjnego.

www.polcom.com.pl


Przeczytaj także: Remediacja gruntów poprzemysłowych – jak odzyskać tereny pod inwestycje?

Last Updated on 3 lipca, 2025 by Anastazja Lach

Udostępnij
TAGS