Emisja niebezpiecznych gazów pod kontrolą. Jak mobilne jednostki spalające wspierają zakłady przemysłowe?
Sprostanie rygorystycznym normom środowiskowym to poważne wyzwanie dla przemysłu. Wymaga działań w wielu obszarach, jak zmiana procesów technologicznych na mniej energochłonne, poprawa gospodarki odpadowej czy wreszcie ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Wartym uwagi rozwiązaniem jest degazyfikacja, która polega na wyłapywaniu i spalaniu lotnych związków organicznych, zanim przedostaną się do atmosfery. Dostarczana przez spółkę Climbex technologia jest bezpieczna i przyjazna dla środowiska. Jednocześnie jest szybka i bardzo wydajna, a przede wszystkim dostępna na łatwych do przetransportowania naczepach, dzięki czemu neutralizacja niebezpiecznych gazów odbywa się w miejscu ich powstania lub przechowywania.
Lotne związki organiczne (LZO) trafiają do środowiska jako produkty uboczne procesów przemysłowych. Część LZO jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i szkodliwa dla środowiska. Związki te uwalniają się m.in. przy załadunku i rozładunku zbiorników w rafineriach, w bazach paliwowych, portach przeładunkowych związków ropopochodnych czy rurociągach, dlatego degazyfikacja znajduje zastosowanie szczególnie w przemyśle chemicznym i petrochemicznym.
Instalacje, gdzie można zastosować technologię degazyfikacji, to m.in. zbiorniki VPS (zbiorniki buforowe na opary), magazynowe i surowcowe zbiorniki na produkty ropopochodne, w tym wielkogabarytowe zbiorniki do 400 000 m3, instalacje i kolumny procesowe i środki transportu niebezpiecznych związków. Technologia sprawdza się również w przypadku rurociągów, zbiorników kulistych, instalacji VRU (do utylizacji oparów węglowodorowych) czy układów chłodniczych.
Proces degazyfikacji pozwala na niemal całkowite, bo przynajmniej o 99,9 %, ograniczenie emisji niebezpiecznych gazów. W czasie ich spalania nie dochodzi do wytwarzania dymu czy jakiegokolwiek zapachu, a jako produkt uboczny powstaje wyłącznie para wodna oraz dwutlenek węgla. Gazy i opary, które mogą być neutralizowane przez mobilne jednostki spalające, to produkty naftowe klasy I, II, III oraz mieszaniny tych związków, a wśród nich m.in. amoniak, benzen, benzyna, butadien, butan, etanol, etylen, N-heksan, wodór, gazy pirolityczne i wiele innych.
Dostarczane przez Climbex mobilne jednostki spalające są w pełni autonomiczne, dzięki wyposażeniu w generatory prądu, zbiorniki na olej opałowy, parowniki czy urządzenia pomocnicze. Po odpowiednim podłączeniu do instalacji zakładowej jednostka jest od razu gotowa do pracy, a sam proces wypalania gazów przy jej udziale odbywa się pod pełną kontrolą.
Autonomiczne jednostki spalające wspierają zakłady przemysłowe w skutecznym zarządzaniu emisją gazów i wpisują w trend poszukiwania niskoemisyjnych rozwiązań, z jednoczesną eliminacją powstających niebezpiecznych związków.
Grzegorz Szymański
International Business Development Director
Climbex sp. z o.o. (Grupa Impel)
Last Updated on 26 października, 2023 by Anastazja Lach