Minister Przemysłu przedstawiła główne założenia polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze energia

Minister Przemysłu przedstawiła główne założenia polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze energia

Głównym priorytetem prezydencji Polski na najbliższe miesiące będzie przegląd postępów w realizacji celów REPowerEU, szczególnie w zakresie eliminacji importu rosyjskich paliw do Unii – zaznaczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas prezentacji programu polskiej prezydencji w obszarze energia w Radzie Unii Europejskiej na forum Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim 20 lutego.

Minister przemysłu Marzena Czarnecka przedstawiła Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim program polskiej prezydencji w obszarze energii w Radzie Unii Europejskie 20 lutego br. Program polskiej prezydencji w zakresie energii przedstawiła również na posiedzeniu Komisji ITRE minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Jak zaznaczyła na wstępie minister Marzena Czarnecka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to nie tylko zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność.

Rok 2025 to moment, w którym Prezydencja ma szansę realnie umocnić pozycję Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej, ale także odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Europy. Mam świadomość, że to ogromna odpowiedzialność za działania, które będą miały trwały wpływ na życie milionów obywateli, a także gospodarkę, politykę i bezpieczeństwo całej Europy. Dla każdego państwa pełniącego tę funkcje jest to nie tylko przywilej, ale także ogromne wyzwanie – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Jak wskazała minister przemysłu – głównym priorytetem prezydencji Polski na najbliższe miesiące będzie przegląd postępów w realizacji celów REPowerEU, szczególnie w zakresie eliminacji importu rosyjskich paliw do Unii.

Zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej z grudnia, oczekujemy na przedstawienie mapy drogowej Komisji, na rzecz pełnego odejścia od importu paliw z Rosji. Bez zakończenia tego procesu Unia Europejska nie zbuduje swojego bezpieczeństwa i stabilności, które są warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia skutecznego procesu transformacji europejskiej gospodarki – zaznaczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka. Zwróciła również uwagę, że zwiększenie niezależności energetycznej Unii Europejskiej wymaga zapewnienia dostaw energii z różnych, bezpiecznych  kierunków.  

Prezydencja będzie dążyła do tego, aby nasze relacje z partnerami zagranicznymi, którzy gwarantują nam niezakłócone dostawy energii układały się harmonijnie i nie prowadziły do szoków cenowych, takich jak ten wywołany w latach 2022 i 2023 przez Rosję. Po zaprezentowaniu przez Komisję swojej mapy drogowej prezydencja przeprowadzi debatę w Radzie nt. bezpieczeństwa energetycznego, którą zakończy przyjęcie Konkluzji Rady w czerwcu – podkreśliła minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Wskazała, że polska prezydencja będzie wspierać te działania, które pozwolą na wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, promowanie rozwoju infrastruktury, w tym w zakresie magazynowania, oraz poprawę efektywności energetycznej.

Polska prezydencja będzie koncentrowała się na takim prowadzeniu prac w Radzie, aby osiągnąć równowagę pomiędzy tymi elementami polityki energetycznej UE. Jej osiągnięcie nie będzie jednak możliwe bez zagwarantowania naszym obywatelom cen energii na stabilnym i akceptowalnym przez nich poziomie. Dlatego już na najbliższej Radzie ds. Transportu Telekomunikacji i Energii w marcu przeprowadzimy debatę na temat Planu Komisji Europejskiej na rzecz przestępnej cenowo energii – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Dodała, że kolejną istotną kwestią będzie zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia wsparcia przez Unię dla procesu transformacji energetycznej, zwłaszcza tych regionów, które są najbardziej zależne od paliw kopalnych.

W tym obszarze rola instrumentów takich jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie kluczowa.  Polska ma świadomość, że sukces w realizacji celów unijnej polityki energetycznej przyczyni się do większej stabilności Unii Europejskiej, a także będzie fundamentem dla dalszej transformacji w kierunku zrównoważonego, ekologicznego rozwoju. Dlatego prezydencja będzie dążyła do uwypuklenia korzyści, które płyną z wykorzystania dedykowanych instrumentów finansowych, takich jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Funduszu Innowacyjności czy Fundusz Modernizacyjny, dla obywateli, społeczności lokalnych, energochłonnych branż przemysłu, środowiska naturalnego oraz procesu dekarbonizacji gospodarki europejskiej – mówiła minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Jak wskazała, w zakresie prac legislacyjnych w obszarze energii prezydencja spodziewa się przedstawienia na początku marca projektu rewizji rozporządzenia ws. magazynowania gazu ziemnego.

To rozporządzenie, przyjęte zostało w 2022 r. Było ono odpowiedzią na rosyjskie manipulacje w europejskim systemie zapasów gazu ziemnego. Zapewniło bezpieczeństwo i stabilność funkcjonowania unijnego sektora energetycznego w czasie kryzysu gazowego. Sytuacja Europy dzisiaj jest zupełnie inna niż w 2022 r. Również zagrożenia są odmienne niż w 2022 r. Prezydencja ma świadomość, że jednym z najważniejszych wyzwań dzisiaj jest ochrona infrastruktury krytycznej. Zakłócenia w dostawach gazu ziemnego do Unii Europejskiej mogą doprowadzić do kolejnego kryzysu. Dlatego kluczowym jest aby Unia posiadała instrument zabezpieczający funkcjonowanie sektora gazowego w okresie zimowym.  Z tego powodu polska prezydencja będzie dążyła do szybkiego i sprawnego wypracowania stanowiska Rady wobec rozporządzenia o zapasach gazu ziemnego jeszcze w kwietniu Następnie będziemy dążyć do przeprowadzenia i sfinalizowania negocjacji międzyinstytucjonalnych pomiędzy Radą a Parlamentem nad tym dokumentem w pierwszej połowie 2025 r. – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Przeczytaj także: Priorytety polskiej prezydencji w polityce spójności: spójność i silne regiony kluczowe dla konkurencyjności UE


Źródło: www.gov.pl/web/przemysl

Last Updated on 21 lutego, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS