O przyszłości europejskiej gospodarki rozmawiał minister Krzysztof Paszyk podczas spotkań z europejskimi politykami i przedstawicielami UE

O przyszłości europejskiej gospodarki rozmawiał minister Krzysztof Paszyk podczas spotkań z europejskimi politykami i przedstawicielami UE

Ważnym elementem polityki handlowej w nowych warunkach międzynarodowych powinno być jej ujęcie w szersze ramy – uwzględnienie perspektywy bezpieczeństwa gospodarczego ale także bardziej asertywne wykorzystanie mechanizmów ochrony rynku. Od lat konsekwentnie powtarzamy, że UE powinna wzmacniać istniejące i wypracowywać nowe narzędzia do walki z nieuczciwą konkurencją ze strony państw – zaznaczył Minister Rozwoju i Technologii podczas rozmowy z Komisarzem UE ds. Handlu Marošem Šefčovičem.

Dzień przed nieformalnym posiedzeniem Rady ds. Konkurencyjności i Rady ds. Handlu, które odbędzie się w Warszawie minister Krzysztof Paszyk spotkał się z europejskimi politykami i przedstawicielami UE:

  • Ministrem Gospodarki Litwy Lukasem Savickasem
  • Minister Handlu Zagranicznego i Rozwoju Holandii Reinette Klever
  • Komisarzem ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego UE Marosem Sefcovicem
  • Sekretarzem Generalnym OECD Mathiasem Cormannem
  • Wiceprzewodniczącym KE ds. dobrobytu i strategii przemysłowej Stéphane Sejourne

Podczas spotkań Minister Rozwoju i Technologii przedstawił min. priorytety polskiej prezydencji:

MRiT odpowiada za prace dwóch formacji Rady UE tj. Rady UE ds. Konkurencyjności – w obszarze rynek wewnętrzy, przemysł oraz przestrzeń kosmiczna, a także Rady ds. Zagranicznych – w części handel.  W ramach prezydencji w obszarze konkurencyjności zamierzamy skupić się na trzech obszarach: naprawie fundamentów jednolitego rynku, w tym szczególnie jednolitego rynku usług, poprawie otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorców i przyszłości unijnej polityki przemysłowej – zaznaczył szef MRiT.

Rozmowy dotyczyły również relacji transatlantyckich, kwestii obronności oraz umów handlowych UE-Mercosur i UE-Meksyk.

Polska ma nadzieję na podjęcie w UE działań na rzecz europejskiego rolnictwa, które stanowiłyby osłonę dla jego wrażliwych sektorów w przypadku szkód spowodowanych wzrostem importu z państw Mercosur. Ponadto oczekujemy, że w przypadku zakończenia negocjacji, umowa z krajami Mercosur zostanie przekazana do zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę UE, zgodnie z art. 218 TFUE. Martwi nas zamiar ewentualnego wydzielenia części handlowej z umowy. Uważamy, że byłoby to niezgodne z mandatem negocjacyjnym udzielonym KE przez Radę – podkreślił minister Krzysztof Paszyk.

Przeczytaj także: Minister Krzysztof Paszyk przedstawił w Brukseli priorytety gospodarcze polskiej prezydencji


Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

Last Updated on 4 lutego, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS