Pierwsza polska elektrownia jądrowa z podpisanym listem intencyjnym na dofinansowanie
Amerykańska instytucja finansowania rozwoju zadeklarowała w liście intencyjnym wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce równowartością ponad 4 mld zł – poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podały, że amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation rozważa wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej równowartością ponad 4 miliardów złotych. Zainteresowanie zadeklarowano w liście intencyjnym podpisanym 12 listopada przez DFC.
–Zaangażowanie tego ważnego podmiotu ma dla nas nie tylko wymiar finansowy. To oznaka zainteresowania administracji amerykańskiej naszym projektem.–Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego PEJ.
Jak dodał, podpisany list intencyjny odzwierciedla efekty wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez PEJ z tą instytucją jak również innymi wiodącymi instytucjami z rynku amerykańskiego, zainteresowanymi nie tylko polską, ale i światową transformacją energetyczną.
–DFC jest zaangażowana w zwiększanie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. List intencyjny stanowi krok w kierunku zmniejszenia regionalnej zależności od eksportu rosyjskiej energii, a jednocześnie wyraża dążenie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy– Agnes Dasewicz, szefowa DFC ds. inwestycji.
PEJ przypomniała, że list intencyjny z DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania projektu elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Podobną deklarację, na równowartość ok. 70 mld zł, złożył wcześniej amerykański Export-Import Bank (Exim Bank), w wyniku wieloletnich rozmów z amerykańską firmą Westinghouse, w których od ubiegłego roku brały udział PEJ i Bechtel.
Westinghouse i Bechtel wchodzą w skład amerykańskiego konsorcjum realizującego inwestycję PEJ na Pomorzu. Zarówno DFC jak i Exim Bank należą do wiodących instytucji finansowych na świecie.
Aleksandra Łukaszewicz, redaktor Naczelna Akademii ESG – największej w Polsce bazy wiedzy o ESG. Inspirujemy do wdrażania zrównoważonych praktyk, stając się miejscem pierwszego wyboru dla każdego, szukającego najlepiej przygotowanych informacji na temat ESG.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych
Last Updated on 14 listopada, 2024 by Elżbieta Wieleba