Polsko-amerykańska umowa pomostowa w sprawie elektrowni jądrowej podpisana

Polsko-amerykańska umowa pomostowa w sprawie elektrowni jądrowej podpisana

Polsko-amerykańska przyjaźń to jest coś, co się opłaca i będzie opłacało w przyszłości obu stronom. Jednym z najdonioślejszych wyrazów tej przyjaźni i współpracy będzie elektrownia jądrowa – oświadczył Premier Donald Tusk po spotkaniu z Sekretarzem ds. Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki Chrisem Wrightem. W ich obecności Polskie Elektrownie Jądrowe i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały umowę pomostową EDA – Engineering Development Agreement, która ustala ramy dalszej współpracy przy budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Kolejny etap w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Osiągnięte między polską spółką a amerykańskim konsorcjum porozumienie ws. umowy pomostowej jest solidnym i zrównoważonym fundamentem kontynuacji partnerskiej współpracy w ramach projektu. W negocjacjach uczestniczyła Prokuratoria Generalna, aby dodatkowo zabezpieczyć interes Skarbu Państwa – przy wcześniejszej umowie na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej negocjowanej w trakcie poprzednich rządów nie zostało to dopilnowane.

Nie ukrywam, że polska strona starała się, aby ta umowa była lepsza z punktu widzenia naszych interesów, ale też naszych partnerów. Dzięki tej umowie, gdzie zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, ta inwestycja staje się pewniejsza. Gwarancje dają nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa tej inwestycji – powiedział Premier Donald Tusk podczas oświadczenia po spotkaniu.  
  
W ramach umowy kontynuowane będą prace projektowe związane m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń oraz pogłębionymi badaniami geologicznymi na terenie inwestycji. 

Muszę powiedzieć z wielką satysfakcją (…), że z przyjaciółmi można negocjować każdy szczegół – twardo, bardzo solidnie. Bo między Polakami i Amerykanami, między naszymi przedstawicielami, którzy negocjowali tę umowę, i generalnie przyszłość tej inwestycji, panuje najlepsza z możliwych relacji. To jest przyjaźń oparta na wiarygodnych i przemyślanych decyzjach – mówił szef rządu.

Umowa pomostowa EDA pozwoli na kontynuowanie prac projektowych do czasu uzyskania zatwierdzenia pomocy publicznej dla Polskich Elektrowni Jądrowych przez Komisję Europejską i podpisania docelowej umowy na zaprojektowanie oraz budowę tej elektrowni.

Polsko-amerykańska przyjaźń opłacalna dla obu stron 

Podpisana umowa jest kolejnym krokiem, który przybliża Polskę do zrealizowania strategicznie ważnej inwestycji. Jest też przykładem na siłę polsko-amerykańskiej przyjaźni.

Zakończyliśmy te rozmowy z pełnym przekonaniem, że polsko-amerykańska przyjaźń to nie jest slogan. Polsko-amerykańska przyjaźń to jest coś, co się opłaca i będzie opłacało w przyszłości obu stronom, i że jednym z najdonioślejszych wyrazów tej przyjaźni, współpracy będzie elektrownia jądrowa tam na północy, na moich Kaszubach. Prace ruszają z pełnym impetem – powiedział Premier Donald Tusk.  

Z kolei amerykański Sekretarz ds. Energii Chris Wright poinformował, że dzięki temu projektowi powstaną dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy – zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Będzie to prawdziwie wspólne przedsięwzięcie. 

Doprowadzi nie tylko do budowy bardzo dużej elektrowni jądrowej, która zapewni energię dla polskiej gospodarki na wiele lat. Uważam, że to będzie również początek wieloletniej współpracy w tym obszarze między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Będziemy budować więcej takich reaktorów jądrowych zarówno w Polsce, jak i w innych państwach w całej Europie – zapowiedział amerykański Sekretarz ds. Energii.  
  
W swoim oświadczeniu zaznaczył też, że przez lata podejmowano wysiłki na rzecz zbliżenia Polski i Stanów Zjednoczonych. Przypomniał, że oba kraje są sojusznikami od początku istnienia USA, a ich relacje należą do najdłuższych i najgłębszych przyjaźni. Podkreślił, że choć w historii zdarzały się lepsze i gorsze momenty, nigdy nie doszło do podziałów między narodami polskim i amerykańskim. 

Inne obszary współpracy – gaz i małe reaktory jądrowe 

Polsko-amerykańskie rozmowy poświęcone były kwestii gazu LNG.  

Polska jest jednym z największych inwestorów w infrastrukturę gazową, jesteśmy wielkim importerem gazu amerykańskiego, w ten sposób uniezależniamy Polskę i Europę od rosyjskich dostaw. Być może uda się także (o tym rozmawialiśmy) zabezpieczyć – i nie dopłacać do tego – Ukrainę gazowo, dzięki naszej współpracy amerykańsko-polskiej – mówił Donald Tusk.

Rozmowy w KPRM dotyczyły również przyszłości małych reaktorów jądrowych. W tym przypadku polsko-amerykańska współpraca też może być bardzo owocna.   

Współpraca amerykańsko-polska w zakresie energetyki jądrowej ma się dobrze. Lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. I na pewno nie poprzestaniemy tylko, jeśli chodzi o energetykę i w ogóle, na tej inwestycji – powiedział szef rządu. 

Obecnie szereg podmiotów gospodarczych prowadzi działania, które mają rozwijać technologię SMR (Small Modular Reactor) i ich możliwe wykorzystanie przez polski przemysł. Najważniejsze z tych projektów zakładają wykorzystanie amerykańskiej technologii energetyki jądrowej. 
  
Ich realizacja może stanowić uzupełnienie państwowych planów budowy dużych reaktorów. Dekarbonizacja i elektryfikacja gospodarki zapewnia wystarczający popyt na obie technologie jądrowe.

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce 

Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. 

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma zacząć działać w 2036 roku. Jej budowa rozpocznie się w 2028 roku. Ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) na Pomorzu. Budowa zakończy się w 2035 r. Po niej nastąpi etap testów związanych z procedurą rozruchu elektrowni i uzyskania wymaganych zezwoleń na eksploatację obiektu. Na inwestycję rząd przeznaczy 60,2 mld zł. 

Inwestorem i operatorem będzie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, która całkowicie należy do Skarbu Państwa. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. 

Polskie Elektrownie Jądrowe i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały umowę pomostową EDA (Engineering Development Agreement), która ustala ramy dalszej współpracy dot. powstania tej elektrowni. Dzięki jej zawarciu będą kontynuowane dalsze prace projektowe. 

Przeczytaj także: Minister Czarnecka: pracujemy nad podziałem prawa atomowego na części energetyczną i medyczną


Źródło: www.gov.pl/web/premier

Last Updated on 29 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS