
Przedsiębiorcy w centrum uwagi MRiT. Rezultaty dotychczasowych działań
Pierwszy pakiet deregulacyjny, projekt nowelizacji ustawy o rzeczniku MŚP, projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych – to działania Ministerstwa Rozwoju i Technologii podjęte w ostatnich miesiącach na rzecz poprawy warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Pierwszy Pakiet Deregulacyjny
Pierwszy Pakiet Deregulacyjny to skrócenie kontroli w mikroprzedsiębiorstwach z 12 do 6 dni, uzależniamy też kontrole od stopnia ryzyka. Wprowadzamy obowiązek dla organów – doręczenia przedsiębiorcy przed kontrolą wstępnej listy dokumentów, które musi przedstawić. Rozpoczynamy też proces elektronizacji – zaznaczył minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podczas konferencji prasowej na której zaprezentowano dotychczasowe działania MRiT na rzecz poprawy warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Pierwszy Pakiet Deregulacyjny to ponad 40 zmian dotyczących różnych obszarów działalności gospodarczej, na różnych etapach jej prowadzenia. Projektowane przepisy obejmują m.in. nowe zasady kontroli firm, usprawnienia w dialogu administracji z przedsiębiorcami, przejrzyste zasady tworzenia prawa gospodarczego.
Bardzo oczekiwany postulat to także elektronizacja postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą. Z roku na rok ilość spraw rośnie, aby usprawnić ten proces będzie możliwe prowadzenie tych postępowań w sposób elektroniczny. Wprowadzamy też „wezwanie miękkie”. Organ nie będzie musiał wszczynać postępowania, tylko będzie mógł poprosić przedsiębiorcę o dodatkowe informacje – dodał szef MRiT.
Usprawnienia dotyczą również innych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, jak chociażby możliwości zawierania umowy leasingu w formie dokumentowej. Dziś zawarcie takiej umowy jest możliwe tylko w formy pisemnej, pod rygorem jej nieważności.
Planowana jest również zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika. Do rzemiosła zostaną włączone usługi świadczone przez protetyka słuchu i optyka okularowego. Rzemieślnicy dostaną szeroki wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności – nowa definicja rzemieślnika obejmie m.in. wszystkie spółki kapitałowe.
Rzecznik Praw Przedsiębiorców
Nowelizacja ustawy o Rzeczniku MŚP ma zwiększyć blisko dwukrotnie grupę przedsiębiorców objętą ochroną Rzecznika. Z myślą o przedsiębiorcach wprowadzamy także nowe kompetencje Rzecznika – będzie mógł prowadzić mediacje między przedsiębiorcą a organem i w ten sposób chronić przedsiębiorców przed bardzo długimi i absorbującymi sporami sądowymi – mówił minister Krzysztof Paszyk przedstawiając założenia nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP. Objęcie ochroną Rzecznika wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców ma pozwolić Rzecznikowi na podejmowanie działań na rzecz ogółu przedsiębiorców oraz wyeliminowanie zachodzących w praktyce wątpliwości, np. co do zasad rozpatrywania wniosków zgłoszonych przez organizacje zrzeszające zarówno przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorców.
Nowelizacja ustawy o Rzeczniku MŚP rozszerza także kompetencje Rzecznika w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych dotyczących praw przedsiębiorców. Taki obowiązek zostanie nałożony na podmioty uprawnione do tworzenia przepisów dotyczących praw przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.
Szybsze procedury przetargowe
Przedsiębiorcy, którzy startują w zamówieniach publicznych zamiast każdorazowo gromadzić dokumenty będą mogli uzyskać jeden certyfikat, który każdorazowo będzie ważny i wystarczy do tego, aby stanąć do przetargu. To znacząco przyśpieszy i uprości cały proces – podkreślił Krzysztof Paszyk informując o przyjęciu przez Radę Ministrów ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.
Zmiany mają uprościć proces weryfikowania i potwierdzania sytuacji przedsiębiorców ubiegających się o wykonanie zamówienia publicznego. W praktyce oznacza to zastąpienie szeregu dokumentów (np.: zaświadczenia z Urzędu Skarbowego lub ZUS czy KRK) wymaganych na etapie weryfikacji wykonawców, jednym – certyfikatem. Nowe regulacje ograniczą obowiązki formalne zarówno wykonawców, jak i zamawiających.
Wykonawca będzie się mógł ubiegać o dwa rodzaje certyfikatów:
- potwierdzający brak podstaw do wykluczenia go z postępowania o udzielenie zamówienia,
- potwierdzający zdolność do należytego wykonania zamówienia publicznego (np. doświadczenie, zasoby techniczne i organizacyjne).
Zdobycie certyfikatu nie będzie obowiązkiem. Wykonawca sam zdecyduje, czy i w jakim zakresie w procedurze przetargowej będzie korzystał z certyfikatu, czy też złoży dokumenty w tradycyjnej formule. Certyfikacja będzie wszczynana na wniosek przedsiębiorcy. Certyfikaty będą ważne od roku do trzech lat. O ich okresie ważności również zdecyduje wykonawca.
Expo 2025 w Osace
W sposób symboliczny dokonamy otwarcia pawilonu Polski na EXPO 13 kwietnia. Chcemy tam stworzyć nie tylko przestrzeń do pokazania Polski jako kraju sukcesu, ale przede wszystkim pokażemy Polskę, w której działa bardzo wiele ciekawych firm, która jest dobrą przestrzenią do inwestowania – tak kilka dni przed oficjalnym otwarciem polskiego pawilonu na EXPO 2025 w Osace mówił minister Krzysztof Paszyk.
13 kwietnia 2025 r. w japońskiej Osace rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-promocyjnych o globalnym zasięgu. Organizatorzy szacują, że Expo odwiedzi 28 milionów osób, z czego 3,5 miliona będą stanowić goście zagraniczni. W wydarzeniu uczestniczyć będzie 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych.
Polska zostanie zaprezentowana jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, otwarci, wykształceni, twórczy, odważni w swoich myślach i działaniach.
Hasłem przewodnim udziału Polski w Expo jest „Poland. Heritage that drives the future” – „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.
Przeczytaj także: Polskie firmy przemysłowe zwiększyły konkurencyjność. Pomogły inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż
Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia
Last Updated on 10 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski