Transakcje na rynku magazynów chwilowo zwolniły, perspektywy optymistyczne

Transakcje na rynku magazynów chwilowo zwolniły, perspektywy optymistyczne

Po rekordowym 2021 roku aktywność inwestorów na polskim rynku nieruchomości magazynowych chwilowo zwolniła za sprawą zawirowań makroekonomicznych i niepewności związanej z wybuchem wojny w Ukrainie, wynika z analiz kancelarii prawnej DLA Piper. W dłuższej perspektywie zainteresowanie inwestorów obiektami logistycznymi będzie jednak rosło dzięki popytowi najemców z sektora e-commerce i firm produkcyjnych, oraz wzrostowi czynszów.

Na polskim rynku magazynowym dominują inwestorzy zagraniczni, głównie z Unii Europejskiej i USA. Powoli rośnie też udział inwestorów z Azji, w tym Singapuru, Korei Płd. oraz Bliskiego Wschodu, twierdzą prawnicy DLA Piper, która jest czołową kancelarią pod względem obsłużonych transakcji na krajowym rynku nieruchomości magazynowych. W ubiegłym roku w Polsce zawarto rekordową liczbę transakcji portfelowych, a wartość inwestycji na rynku logistycznym osiągnęła 2,8 mld euro, wynika z danych firmy doradczej JLL.

Spodziewamy się, że w tym roku wolumen transakcyjny na rynku magazynowym będzie istotnie mniejszy. W ostatnich trzech miesiącach inwestorzy nie śpieszyli się do zakupów. Bez wątpienia wpływ na to ma niepewna sytuacja geopolityczna i gospodarcza. Wybuch wojny w Ukrainie i galopująca inflacja powodują, że inwestorzy zastanawiają się co robić dalej i szukają wskazówek, jak rozwinie się sytuacja” – mówi Michał Pietuszko, partner oraz szef zespołu nieruchomości w warszawskim biurze DLA Piper.

Zagraniczni inwestorzy i biznes powoli zaczynają się oswajać z obecną sytuacją geopolityczną, podkreślają eksperci z kancelarii. Polska postrzegana jest  jako bezpieczne miejsce do lokowania inwestycji, a obecność kraju w strukturach Unii Europejskiej i NATO jest gwarancją stabilności w obliczu wojny w Ukrainie.

Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w Polsce ze strony operatorów logistycznych, spółek z sektora e-commerce, sieci handlowych i firm produkcyjnych. Spowolnienia nie widać też na rynku deweloperskim – polski rynek odpowiadał w I kwartale 2022 roku za jedną czwartą nowej podaży powierzchni magazynowych w Europie.

Logistyka jest wciąż najbardziej dynamicznie rozwijającym się ze wszystkich segmentów rynku nieruchomości i rośnie najszybciej. Zmiany zachodzące w gospodarce w wyniku globalizacji i digitalizacji powodują, że szybko rośnie zapotrzebowanie na nowe powierzchnie logistyczne i dystrybucyjne w Polsce. Taka sytuacja trwa już od kilku lat, a dodatkowo rozwój tego sektora przyspieszył podczas pandemii” – twierdzi Agnieszka Lehwark, partnerka w zespole nieruchomości w warszawskim biurze DLA Piper.

Pozytywnym czynnikiem z punktu widzenia inwestorów jest także pierwszy od kilku lat znaczący wzrost stawek najmu powierzchni magazynowych spowodowany przede wszystkim rosnącymi kosztami materiałów budowlanych, płac oraz cenami działek. Trend ten będzie kontynuowany z powodu przyspieszającej inflacji, twierdzą prawnicy DLA Piper.

Pozostajemy optymistami, bo fundamenty tego rynku są silne, a perspektywy wzrostu obiecujące. Deweloperzy oddają do użytku rekordowe ilości nowych powierzchni, które momentalnie znajdują najemców. Wskaźnik pustostanów właściwie nie rośnie i utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W dłuższym terminie spodziewamy się, że wolumeny transakcyjne w tym segmencie rynku powrócą do wcześniejszych poziomów” – podsumowuje Jacek Giziński, partner współzarządzający warszawskim biurem kancelarii DLA Piper.


DLA Piper jest globalną firmą prawniczą wspierającą klientów w ponad 40 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie,
w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach, co umożliwia jej zaspokajanie potrzeb prawnych klientów na całym świecie.

W Polsce zespół DLA Piper liczy ponad 100 prawników. Warszawskie biuro Kancelarii rekomendują międzynarodowe rankingi Chambers and Partners, IFLR1000, a także The Legal 500 EMEA, który wyróżnia DLA Piper we wszystkich 21 kategoriach dla Polski, z czego 19 przypada na Tier 1 i Tier 2. Więcej informacji na temat biura i zakresu świadczonych usług można znaleźć na stronie: www.dlapiper.com.

Last Updated on 20 czerwca, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA
TAGS