Właściciele fotowoltaiki będą do niej dopłacać?

Właściciele fotowoltaiki będą do niej dopłacać?

Prosumenci, którzy w ostatnich dwóch latach przyłączyli swoje instalacje fotowoltaiczne do sieci, od 1 lipca 2024 r. przejdą na nowy system rozliczania godzinowego sprzedaży energii elektrycznej.

Zamiast średniomiesięcznych stawek będą mieć te stawki zależne od godziny w jakiej wprowadzą energię do sieci.

– Niestety, oznacza to dla nich spadek przychodów ponieważ w tych godzinach, w których instalacje fotowoltaiczne generują najwięcej prądu, mamy też już wyraźne spadki cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, związane z tym, że mamy dużo „zielonego prądu” – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

To będzie skutkować z czasem decyzjami prosumentów o kupowaniu magazynów energii, ponieważ ceny mogą już nam spadać do ujemnych, co spowoduje, że efektywnie będziemy dopłacać do całej transakcji.

W przyszłości będziemy więc albo dopłacać do oddawania energii elektrycznej, albo będziemy powstrzymywać generację z własnej instalacji fotowoltaicznej, albo będziemy tę energię magazynować. I ta ostatnia opcja będzie coraz popularniejsza.

– Ceny magazynów energii spadają, co może stymulować rosnący popyt, który już widać bardzo wyraźnie na rynku prosumenckim – komentuje B. Derski.

Przeczytaj także: Wizja energetyki przyszłości mikroinstalacji prosumenckich: Trendy w fotowoltaice na 2024 rok


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 15 lutego, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS