Zamrażanie cen za rachunki, dla kogo i na jakich zasadach

Zamrażanie cen za rachunki, dla kogo i na jakich zasadach

Pomoc społeczna w energetyce powinna dotyczyć gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Musi być ograniczona do niezbędnego minimum, aby nie rozsadziła nam budżetu państwa.

Kryzys energetyczny w Europie nie skończył się, ceny na giełdach towarowych zaczęły spadać, ale nie wiemy co stanie się w kolejnych sezonach grzewczych.

Wystarczy splot kilku niekorzystnych czynników występujących przy mroźnej zimie, takich jak problemy z dostawami LNG i dystrybucją węgla w Polsce bądź w Niemczech, czy kłopoty techniczne francuskich elektrowni atomowych. Wówczas będziemy mieli powrót skoków cen, na których jedną z reakcji może być zamrażanie cen energii i paliw.

Mrożenie cen jest potrzebne, ale nie zawsze i nie dla wszystkich, można wprowadzić cenzus majątkowy. Rozwiązaniem może być też uzależnianie opłat od skali zużycia. Pomoc powinna trafiać do tych gospodarstw domowych, gdzie jest najbardziej potrzebna.

– Jeżeli pomoc trafiać będzie wszędzie i „w ciemno”, to zamienia się w palenie pieniędzy w kominku, a to jest najgorsze rozwiązanie w obliczu ryzyka recesji i polskich problemów ze stanem budżetu państwa  – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red.nacz. BiznesAlert.pl. – Pomoc społeczna w energetycy musi być dobrze wycelowana i ograniczona do niezbędnego minimum, aby nie zawaliła nam budżetu.

Przeczytaj także: Nowe rozwiązania osłonowe mają obniżyć rachunki za prąd – ustawą zajmie się Senat


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 3 sierpnia, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS