Nowe rozwiązania osłonowe mają obniżyć rachunki za prąd – ustawą zajmie się Senat

Nowe rozwiązania osłonowe mają obniżyć rachunki za prąd – ustawą zajmie się Senat

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów ma być rozszerzenie ochrony przed podwyżkami cen prądu szerszej grupy odbiorów oraz wprowadzenie tzw. składki solidarnościowej dla dużych podmiotów działających w sektorze węglowym. Nowelizacja jest procedowana w trybie pilnym, teraz zajmie się nią Senat.

Jak wskazano w uzasadnieniu podjęcia prac nad projektem, w Europie wciąż odczuwane są skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała kryzys energetyczny. Problemem nadal jest również wysoka inflacja, która pośrednio przekłada się na wzrost kosztów i wysokość rachunków za prąd. Dlatego rząd podjął prace nad kolejną nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. Rozwiązania mają wejść w życie jeszcze w III kwartale br. 

– Projektowane przepisy zakładają ponadto, iż od 1 października 2023 r. podmioty wrażliwe, samorządy oraz sektor MŚP będzie objęty niższą maksymalną stawką za energię elektryczną. Będzie to 693 zł za 1000 kWh, czyli tyle ile obecnie w przypadku gospodarstw domowych – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Posłowie opozycji chcą poprawek dot. wspólnot i spółdzielni

Projekt jest procedowany w trybie pilnym, dlatego Sejm zajął się nim już w trakcie lipcowego posiedzenia. Po sprawozdaniu komisji posłowie zaproponowali również wprowadzenie poprawek. Koalicja Obywatelska chce wprowadzić rozwiązanie, które umożliwi zamrożenie cen energii do poziomu 6 MW także dla posiadaczy pomp ciepła. Poprawki dotyczące wspólnot i spółdzielni zaproponowała też Lewica. 

Składka solidarnościowa dla „gigantów” rynku 

Jak zaznaczono w uzasadnieniu zapowiedzi nowelizacji, rozwiązania mają po pierwsze, utrzymać systemy wsparcia funkcjonujące już od poprzedniego roku, ale również rozszerzyć je na kolejne grupy zagrożone ubóstwem energetycznym. 

Jedną z istotnych, nowych propozycji jest stworzenie systemu składki solidarnościowej dla dużych podmiotów rynku węglowego. Ma on wdrażać rozwiązania przewidywane już w unijnych przepisach i pozwolić na wskazywanie podmiotów, które uzyskały nieuzasadnione nadmierne dochody. Rozwiązania mają pozwolić na nałożenie obowiązku przekazywania różnicy kwoty uzyskanych przychodów na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Na mocy nowelizacji ustawy ma zostać wprowadzony także nowy mechanizm kontroli wykonywania obowiązków. 

Szersze wsparcie dla odbiorców indywidualnych i samorządów

Regulacja ma też zmodyfikować mechanizm „mrożenia cen” energii elektrycznej dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych oraz stosowanie ceny maksymalnej dla jednostek samorządu terytorialnego, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej. W konsekwencji zostanie podwyższony limit zużytej energii, która pozwoli skorzystać z niższych stawek za prąd. Samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty użyteczności publicznej mają też zostać objęte obniżeniem ceny maksymalnej energii elektrycznej. Limit zużycia energii przy zachowaniu niższej ceny dla gospodarstw domowych ma zostać również podwyższony do 3 tys. kWh. 

Przeczytaj także: Coraz więcej firm szuka długoterminowych kontraktów na dostawy energii


Źródło: prawo.pl

Last Updated on 26 lipca, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS