Zrównoważona produkcja w sektorze mięsnym

Zrównoważona produkcja w sektorze mięsnym

Czy branża mięsna i zrównoważona produkcja mogą iść w parze? Goodvalley udowadnia, że to nie tylko możliwe, ale i niezbędne! W związku z unijną dyrektywą, od 2024 r. część dużych grup kapitałowych i firm, które zatrudniają powyżej 250 osób, będzie musiała raportować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju za 2023 r.[1] Producent naturalnych wyrobów z Przechlewa z wieloletnim doświadczeniem daje przykład branży, jak prowadzić produkcję w zgodzie z planetą.

Czym jest zrównoważona produkcja?

U podstaw produkcji zrównoważonej leży rolnictwo przyjazne środowisku i prowadzone z troską o dobrostan zwierząt. Goodvalley, producent marki Dolina Dobra, działa w modelu „od pola do stołu”, który pozwala na pełną kontrolę wszystkich etapów powstawania swoich wyrobów.

Naszym celem jest osiągnięcie pozycji lidera w segmencie rolno-spożywczym, dlatego stosujemy nasz własny, unikalny model zrównoważonego rolnictwa. To oznacza, że mamy swoje własne pola, na których uprawiamy zboża, z których następnie produkujemy paszę dla zwierząt w naszym młynie paszowym. Posiadamy własne hodowle i zakłady przetwórcze. Energię elektryczną i cieplną czerpiemy natomiast z naszych własnych 8 biogazowni rolniczych, które pokrywają w 100% nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jesteśmy prekursorem tej technologii produkcji w Polsce (od 2005 r.) – do dziś jesteśmy największym producentem energii z biogazu w kraju – tłumaczy Paweł Nowak, Prezes Goodvalley Polska, producenta marki Dolina Dobra.

Mięso nie lubi dalekich podróży

Tylko w styczniu 2023 roku do Polski trafiło 59,6 tysięcy ton mięsa wieprzowego[2]. Na półkach sklepowych możemy znaleźć mięso z takich krajów jak Dania, Szwecja, a nawet odległe Chiny. Nie trzeba znać się na mięsie, by wiedzieć, że najświeższe jest to, które jak najszybciej trafia od producenta na talerz konsumenta. Wielu znanych producentów mięsa utrzymuje swoją produkcję za granicą lub sprowadza stamtąd składniki produktów. Dlatego w produkcji zrównoważonej tak istotny jest krótki łańcuch dostaw. Goodvalley może pochwalić się tylko polską produkcją. Firma działa na Pomorzu, gdzie w niedalekich odległościach od siebie znajdują się wszystkie obiekty: pola, zakłady rolne wraz z parkiem maszynowym, młyn paszowy, hodowle, zakłady przetwórcze i biogazownie.

Dobra dla środowiska, Dobra dla konsumenta

W kwestii produktów mięsnych, równie ważny co świeżość jest skład. Im krótszy, pozbawiony sztucznych dodatków, jak np. glutaminian sodu czy wzmacniacze smaku, tym lepiej dla konsumentów. W produktach Doliny Dobra nie ma miejsca na chemiczne dodatki, stosuje się w nich tylko naturalne składniki. Przykładem jest susz z aceroli. Jego zastosowanie pozwala na naturalne przedłużenie trwałości np. w Parówkach Dobrych Doliny Dobra, a przyprawy i ekstrakty w odpowiednich proporcjach sprawiają, że smak produktów jest wyjątkowy i nie potrzebuje chemicznych wzmacniaczy.

Działaj odpowiedzialnie

Goodvalley jest producentem mięsa, który w trosce o ludzi i planetę głośno mówi o tym, żeby ograniczać jego spożycie i wybierać tylko wyroby pochodzące właśnie z produkcji zrównoważonej. Takie wyroby, które jednocześnie mają dobry skład, pozbawiony konserwantów i sztucznych dodatków, stanowią przyszłość branży. Firma Goodvalley jest gotowa na wyzwania związane z raportowaniem działań z zakresu zrównoważonej produkcji, ponieważ działa w tym modelu od lat. Elementy z portfolio firmy produkowane są w modelu „od pola do stołu”, z poszanowaniem okolicznej przyrody. Produkcja oraz hodowla odbywają się w Polsce. Jest to dobry przykład, że zielona rewolucja w tym sektorze jest możliwa.


[1] ESG – czyli jak planować i raportować zrównoważony rozwój. W Polsce około trzech tysięcy firm zostanie objętych nowymi wymogami UE | Portal i.pl

[2] Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski handel zagraniczny towarami rolno-spożywczymi w styczniu 2023 r., Warszawa


Paweł Nowak, Managing Director, Member of Executive Board, Goodvalley Polska


Przeczytaj także: Pogorszenie koniunktury w mleczarstwie. W tych warunkach trudno planować inwestycje w cele środowiskowe

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS