
Historyczny sukces polskiej inżynierii – Adam Białachowski został wybrany na Wiceprezydenta FIDIC
W trakcie Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów (FIDIC) w Kapsztadzie (RPA) Adam Białachowski, prezes zarządu bydgoskiej spółki B-Act – został wybrany na stanowisko Wiceprezydenta tej prestiżowej organizacji. To pierwszy Polak w historii, który osiągnął tak wysoką funkcję w FIDIC, zrzeszającym inżynierów konsultantów z niemal 100 krajów.
Kim jest Adam Białachowski?
Adam Białachowski pełni funkcję prezesa zarządu B-Act S.A. Jest także pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy w ZOPI (Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów), a także Członkiem Zarządu FIDIC. Jego specjalizacje obejmują zarządzanie projektami i kontraktami. Optymalizację przepływów finansowych w kontraktach budowlanych, zamówienia publiczne, warunki kontraktowe, strategię dochodzenia roszczeń oraz relacje z klientami. Jeśli chodzi o wykształcenie – Adam Białachowski jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda (magister zarządzania), Akademii Leona Koźmińskiego (finanse i rachunkowość) oraz Saint Joseph’s University w Filadelfii (licencjat z administracji biznesu).
Czym jest FIDIC i dlaczego to ważne?
FIDIC (Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils) to międzynarodowa organizacja skupiająca inżynierów konsultantów oraz firmy inżynieryjno-konsultingowe. Jej członkami są specjaliści i organizacje z niemal 100 krajów. Co więcej, sama federacja ma wpływ na kształt standardów kontraktowych, współpracuje z międzynarodowymi instytucjami, a także odgrywa istotną rolę w infrastrukturalnych projektach globalnych.
Charakterystycznym obszarem działania FIDIC są standardowe warunki kontraktowe używane w projektach infrastrukturalnych. Szczególnie w kontraktach współfinansowanych przez instytucje międzynarodowe (m.in. Bank Światowy, instytucje rozwoju).
Obecność przedstawiciela Polski w kierownictwie tej organizacji daje szansę na większą reprezentację polskich interesów. A także doświadczeń w debatach globalnych nad standardami, regulacjami i współpracą w sektorze infrastruktury.
Znaczenie wyboru
- Symboliczny przełom – wybór Adama Białachowskiego sprawia, że po raz pierwszy Polak obejmuje tak kluczową funkcję w FIDIC.
- Wzmocnienie głosu Polski – polskie środowisko inżynieryjno-konsultingowe zyskuje lepszy dostęp do międzynarodowych platform i możliwość współtworzenia standardów.
- Możliwość transferu doświadczeń – Białachowski, znający specyfikę polskiego rynku i wyzwań infrastrukturalnych. Może aktywnie działać na rzecz konstruktywnych rozwiązań globalnych.
- Potencjał dla współpracy międzynarodowej – przez szlaki współpracy i wymiany doświadczeń. Polskie firmy i inżynierowie mogą łatwiej odnajdywać się w projektach transgranicznych.
B-Act S.A. i jego rola
B-Act S.A. to firma inżyniersko-konsultingowa z siedzibą w Bydgoszczy, działająca od ponad ćwierć wieku. Zajmuje się doradztwem, nadzorem i zarządzaniem projektów infrastrukturalnych. Zarówno w Polsce, jak i za granicą (np. Ukraina, Rumunia, kraje bałtyckie). W 2024 r. firma dokonała debiutu na rynku NewConnect, podkreślając swoje ambicje rozwoju i ekspansji. Dodatkowo, B-Act jest członkiem organizacji takie jak: FIDIC, PZPB (Polski Związek Pracodawców Budownictwa) oraz SIDiR (Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców).
Od 2025 roku firma stosuje politykę, w której prezes Adam Białachowski poprzez darowiznę zwiększył swoje zaangażowanie w akcje B-Act, osiągając niemal 73% głosów na walnym zgromadzeniu.
Wyzwania i oczekiwania
Adam Białachowski, w rozmowach związanych z FIDIC, wskazuje na znaczenie uwzględniania lokalnych uwarunkowań kulturowych i politycznych w globalnych projektach infrastrukturalnych. To ważne, ponieważ konflikty, zmiany administracyjne czy różnice regulacyjne w różnych krajach mogą komplikować procesy inwestycyjne.
Równie istotne będzie, by jego mandat przyniósł realne inicjatywy – szkolenia, wymianę wiedzy, wspólne działania z instytucjami europejskimi, efektywność kontraktów i przeciwdziałanie ryzykom. Dla polskich przedsiębiorstw i inżynierów taka reprezentacja oznacza potencjał. By lepiej uczestniczyć w projektach międzynarodowych – nie tylko jako podwykonawcy, ale także jako partnerzy technologiczni czy doradczy.
Opracowanie własne na podstawie: B-act
Przeczytaj także: Zmiany w Zarządzie JSW – Ryszard Janta odwołany
Last Updated on 8 października, 2025 by Anastazja Lach