Jakie jest podejście firm do Industry 4.0 na naszym rynku? Wywiad z Arturem Pollakiem, Prezesem APA Group

Jakie jest podejście firm do Industry 4.0 na naszym rynku? Wywiad z Arturem Pollakiem, Prezesem APA Group

Nowe technologie mają to do siebie, że wszyscy o nich mówią, ale mało kto chce je wprowadzać w praktyce. Powstrzymuje nas niewiedza, brak własnego działu R&D, ograniczenia finansowe lub przekonanie, że skoro coś działa, to po co to zmieniać? Tylko, że w ten sposób nasze przedsiębiorstwo nigdy nie będzie innowacyjne. Może jedynie naśladować innych.

Firmy obawiają się Industry 4.0.?

A naprawdę nie ma czego. Chcemy to zmienić i pomóc zrozumieć im o co toczy się gra i jakie korzyści można zyskać wprowadzając tego typu rozwiązania. Minęły już czasy, gdy człowiek sam był w stanie znajdować oszczędności i optymalizować procesy, jak miało to miejsce w przypadku Industry 3.0. Ilość zmiennych i dynamiczny rynek sprawiają, że nawet najlepsi menadżerowie mają problem, by dostrzec wszystkie czynniki, jakie decydują o procesie produktowym. Na szczęście mogą nam w tym pomóc maszyny i odpowiedni system pomiarowy, który wyłowi z oceanu informacji te najistotniejsze, niezauważalne dla człowieka przesłanki, generujące koszty lub czas.

Jak przekonać firmy, że to ma sens? Co innego teoria, co innego praktyka.

Właśnie w tym celu tworzymy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. W ramach projektu dla MŚP, który realizujemy pod nazwą NAZCA 4.0 konstruujemy pełnowymiarowe stacje produkcyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne. Ekspozytor został zaprojektowany przez inżynierów APA Group we współpracy z Politechniką Śląską, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, a także gigantami światowej produkcji robotów jak FANUC i KUKA. Ma to być przestrzeń, która będzie swoistym showroomem technologii dla przemysłu i biznesu, miejsce gdzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania w akcji. Naszym celem jest uzmysłowić klientom, że Industry 4.0 nie należy się obawiać, że to praktyczne rozwiązania, które wdrożone w firmie, przyniosą konkretne oszczędności. Celem APA jest zbudowanie przestrzeni, w której biznes będzie mógł testować własne rozwiązania lub zlecić nam research konkretnych technologii.

Co więcej w trzeciej siedzibie APA, gdzie ulokowane zostanie Centrum, pracuje nasz Dział Automatyki i Robotyki. Na powierzchni ponad 250 metrów znajdą się biura związane z automatyzacją procesów. To tu powstają nowe projekty i rozwiązania dla przemysłu z całego świata. Natomiast na ponad 350 metrach kwadratowych, funkcjonuje część badawczo-rozwojowa (R&D) z halą do testów z gniazdowymi stanowiskami robotów przemysłowych.  

Czy w niepewnych czasach to dobry pomysł na robotyzację  i modernizacje linii produkcyjnych?

Faktem jest, że polski przemysł jest bardzo konserwatywny i nie dopuszcza za bardzo nowinek. Mamy mentalny problem z rozróżnieniem technologii. Tego co jest „up to date”, a co jest już passe. Zapomina się o ważnych elementach wdrażania nowych rozwiązań jak etap testowy, czy pilotaż. Całokształt powoduje, że dzisiaj przegrywamy na tym polu z sąsiadami. W Czechach przemysł 4.0 ma się dużo lepiej niż u nas. Zamiast potencjału intelektualnego, wykorzystujemy potencjał mięśni. To bardzo krótkowzroczne. W jednym z raportów Agencji Rozwoju Przemysłu możemy przeczytać, że gęstość robotyzacji w Polsce wynosi 46 robotów na 10 tys. Osób. W Korei jest są 531 roboty, a w Niemczech 301. To teraz bije dzwon dla przedsiębiorców. Technologia chociażby za sprawą takich platform jak Nazca jest na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przez państwo polskie ulgi na robotyzację. Już dzisiaj można korzystać z licznych dofinansowań na innowacje. Nie ma na co czekać. Uciekający czas powoduje, ze inni spijają śmietanę. Ci którzy skorzystają z pierwszej fali Przemysłu 4.0 wykroją największy kawałek tortu. 

Czy przydają się wam tutaj doświadczenia wyniesione z produkcji systemów BMS dla smart budownictwa?

Tak, jak najbardziej.  Całe pomieszczenie Centrum Testowania Technologii Przemysły 4.0 i wykorzystane w nim urządzenia zostaną opomiarowane, tak by pokazywać efektywność procesu i znajdować luki, które można udoskonalić. Pomoże nam w tym nasza platforma NAZCA, służąca do inteligentnego zarządzania i kontroli procesów. W ten sposób otrzymamy szczegółowe informacje o różnego rodzaju zmiennych i czynnikach, które odgrywają kluczową rolę w procesie produkcyjnym np. – o czasie produkcji, poborach energii elektrycznej, temperaturze czy ciśnieniu. Dzięki konkretnym danym zaprezentowanym w przejrzysty i zrozumiały sposób, klient będzie mógł zobaczyć, jak wprowadzone rozwiązanie może wpłynąć na proces przemysłowy. Wszystko w oparciu o najnowsze standardy produkcyjne Kaizen i Lean Manufacturing.

Przenosicie doświadczenia z pracy z zagranicznymi markami?

Tak. Nasze doświadczenia zdobyte podczas wdrożeń dla potentatów branży motoryzacyjnej i logistycznej pokazują, że wielcy już czerpią zyski z zastosowania Industry 4.0. Dlatego nasza praktyczna wiedza w połączeniu z wiedzą akademicką pod egidą Politechniki Śląskiej pozwalają stworzyć zupełnie nową jakość dla przemysłu i biznesu w Polsce i na Świecie.

Co wnosi do innowacyjności i całego procesu R&D współpraca tych dwóch światów – biznesu i nauki?

Połączenie praktycznej wiedzy na temat komercyjnego wykorzystania technologii z kreatywnymi pomysłami i wiedzą naukowców, może zaowocować przełomowymi projektami. Dzięki doświadczeniu APA na rynkach komercyjnych, jest szansa, że opracowane rozwiązania wejdą do produkcji znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku pracy wyłącznie osób z grona akademickiego. Ostatnio opracowaliśmy z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz firmą KUKA robota medycznego. To projekt, który doskonale łączy przestrzeń nauki ze światem biznesu. Pomysł na opracowanie i wdrożenie „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych” narodził się z potrzeby wsparcia personelu medycznego w trudnych czasach pandemii. Opracowanie robota asystującego w pracy lekarzy i pielęgniarek pozwoli uzupełnić braki kadrowe, poprzez odciążenie personelu medycznego w wykonywaniu szeregu codzienny czynności.

Gdzie można szukać wiedzy na temat innowacyjnyhc projektów APA Group?

Prowadzimy szereg inicjatyw edukacyjnych i partnerskich z przdestawicielami wielu branż. Najbardziej aktualne informacje zawsze znajdują się w naszym biurze prasowym Pressroom APA. Wszystkie osoby, którym zależy na zrównoważonym rozwoju i ratowaniu naszej planety zapraszam do projektu www.efektywnyenergetycznie.pl. Obecnie trwa nabór do programu pilotażowego NAZCA 4.0. Wszystkie zainteresowane firmy, które zgłoszą chęć udziału otrzymają status testera. W związku z tym będą zapraszane do poszczególnych etapów projektu. W zamian za opinie i możliwość testowania narzędzia zyskają wsparcie w procesie modernizacji swojego zakładu produkcyjnego oraz bezpośredni dostęp do wiedzy specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych światowych gigantów, takich jak: Volkswagen, Amazon, 3M, Tesla i in. Program pilotażowy skierowany jest do automatyków, kierowników produkcji, a przede wszystkim właścicieli MŚP. Aby dołączyć do projektu wystarczy skontaktować się z przedstawicielami APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn: Industry 4.0 | IIoT | Automatyzacja – na poważnie.

Last Updated on 25 marca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA