Jerzy Kufel, założyciel i CEO ITEO. Kierunek: Cyfrowa Transformacja

Czy cyfrowa transformacja sprawdzi się w każdym biznesie?

Tak, jestem sobie w stanie wyobrazić zastosowanie oprogramowania w każdym biznesie. Technologia daje dziś tak rozległe możliwości, że każda branża może z niej w mniejszym lub większym stopniu skorzystać. Jestem przekonany, że jeszcze wielokrotnie będziemy zaskakiwani wykorzystaniem jej w branżach czy miejscach, w których wcześniej sobie tego nie wyobrażaliśmy. Warto pamiętać, że sam proces nie zaczyna się jednak od doboru najbardziej nowoczesnej technologii, a od ustalenia, jakie mamy cele i możliwości oraz co chcemy osiągnąć. Dobrym przykładem mogą być zmiany, które zaszły w ostatnich latach wśród dealerów samochodowych. Aby uprościć zakup auta, salony oferują rozbudowane usługi online, a powtarzalne i czasochłonne czynności wykonywane wcześniej przez pracowników wykonują boty głosowe oparte o sztuczną inteligencję. Dzięki temu doradca może skupić się na kliencie, a wszelkie formalności idą szybciej i sprawniej. Ja sam doceniam te udogodnienia jako klient i wspieram technologicznie jako przedsiębiorca działający w branży IT.

Jak to wszystko ma się do sytuacji związanej z pandemią? Czy są firmy, które paradoksalnie właśnie teraz nabrały największego rozpędu?

Każdy kryzys niesie ze sobą szanse i zagrożenia i to w kryzysach często rodzą się największe fortuny. Wiele firm poradziło sobie nadzwyczaj dobrze w obliczu pandemii. Cieszy mnie szczególnie zachowanie polskich przedsiębiorców, którzy otworzyli się na innowacje i rozwiązania, których wcześniej nawet nie brali pod uwagę. Na uznanie zasługuje m.in. firma InPost, z którą współpracujemy od kilku lat, a która zmieniła całkowicie nasze podejście do wysyłania i odbierania przesyłek. Dzięki niej kolejki na poczcie są wspomnieniem z przeszłości, przesyłki można  odbierać bezpiecznie przy użyciu bezdotykowego otwierania skrzynek, a cały proces stał się bardziej ekologiczny. Firma wpisała się doskonale zarówno w nową rzeczywistość związaną z pandemią, jak i niezwykle ważny trend dbałości o środowisko.

Jakie najważniejsze cele stawia się dziś przed nowoczesnymi technologiami?

Służyć ludziom – myślę że to jest i będzie największe wyzwanie firm dostarczających technologie. Żyjemy w czasach, które wymagają szybkich, czasami ryzykownych decyzji. I to właśnie my – firmy IT – mamy dziś w swoich rękach narzędzia, które mogą odmienić przyszłość. Nowoczesne technologie stają się podstawą działalności niemal każdej organizacji. Jeżeli wykorzystamy je właściwie, będą działały na naszą korzyść. Jeśli nie sprostamy oczekiwaniom i warunkom rynku, znikniemy w tłumie podobnych biznesów. Weryfikacja naszych działań przyjdzie szybko i może być bolesnym upadkiem lub gładkim lądowaniem. Wszystko zależy od decyzji podjętych na początku procesu cyfryzacji.

Jaki udział w transformacji cyfrowej ma Pana firma?

Zawsze działamy wspólnie z klientem i na jego korzyść, wspierając go na każdym etapie cyfrowej transformacji. Rozumiemy, że takie zmiany nie są łatwe i wymagają ogromu zaangażowania, zarówno czasu, zasobów jak i pieniędzy, dlatego dopełniamy wszelkich starań, aby przekuć naszą wiedzę i doświadczenie na sukces klienta. Rynek nowoczesnych technologii potrafi zmienić się dosłownie z dnia na dzień. Obowiązkiem wobec naszych klientów jest śledzić te zmiany i wprowadzać je na bieżąco do naszych działań. W związku z tym, że pracujemy i ze startupami i z dużymi korporacjami potrafimy wykorzystać nasze doświadczenia po każdej ze stron. Do dużych firm wnosimy świeże spojrzenie i zwinne metody pracy, do startupów poukładanie i stabilność współpracy. Często też budujemy mosty pomiędzy światem startupów a korporacji. Jesteśmy po to, aby technologia była czymś więcej niż zawiłym ciągiem cyfr. Tłumaczymy ją na ludzki język .

Last Updated on 22 grudnia, 2020 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA